1/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.147

Βόλεϊ Ανδρών 18η αγωνιστική

Φοίνικα Σύρου - ΠΑΟΚ -0-3

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη κανονική διάρκεια της Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στη Σύρο του τοπικού Φοίνικα με 0-3, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Τρούχτσεφ, Φαν Χάρντερεν, Βαν Ντεν Ντρις, Λινάρδο, Σαμοϊλένκο και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, ο οποίος με «όπλο» του το σερβίς πήρε προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 1-6. Συνεχίζοντας να πιέζει την υποδοχή των γηπεδούχων, ο Δικέφαλος διατηρούσε την διαφορά του και

στα μέσα του σετ, 9-15. Έχοντας σταθερά το προβάδισμα και στην τελική ευθεία, 13-18, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 0-1 με 20-25.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου και στο δεύτερο σετ, έχοντας το προβάδισμα από νωρίς, 5-9. Παίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν το προβάδισμά τους, 10-15, το οποίο αύξησαν στην τελική ευθεία, 13-19. Δίχως να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, οι παίκτες του ΠΑΟΚ με 17-25 έκαναν το 0-2.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ στο ξεκίνημα, 4-5. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, 13-10, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και έκανε την ανατροπή, 14-15. Σ' εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μιλενκόσκι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους, διατηρώντας το προβάδισμα, 18-20. Ο Φοίνικας μπορεί να ισοφάρισε, 21-21, ωστόσο με 0-3 σερί ο Δικέφαλος δημιούργησε τρία ματς-μπολ. Έτσι, με 22-25 ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-3 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη κανονική διάρκεια με νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε στην τέταρτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στους ημιτελικούς, έχοντας το μειονέκτημα της έδρας.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Τετάρτη 6 Μαρτίου και ώρα 19:00, εκτός έδρας, απέναντι στον Άθλο Ορεστιάδας, στο πλαίσιο του νοκ-άουτ προημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος.

1ο σετ: 3-8, 11-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 17-25

3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 1 άσσο, 35 επιθέσεις (54% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων (12 χαμένα σερβίς) και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 35 επιθέσεις (58% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (15 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 0-3 (20-25, 17-25, 22-25) σε 75'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Κουτσομύτης 5 (5/9 επ., 63% υπ. - 32% άριστες), Τσάβερς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 14% άριστες), Ντάτσα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Μπράιαν 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 17 (16/26 επ., 1 άσσος), Γκαρσία 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ0 / Σωνάκης (λ, 56% υπ. - 28% άριστες), Πετσιάς, Μπαρμπούνης 5 (5/11 επ., 67% υπ. - 40% άριστες), Μανωλάκης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Χάρντερεν 9 (6/11 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. - 56% άριστες), Γαλιώτος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 11 (8/12 επ., 3 άσσοι, 60% υπ. - 53% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 16 (13/21 επ., 3 άσσοι), Λινάρδος 5 (3/5 επ., 2 άσσοι), Σαμοϊλένκο 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ. - 64% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γάτσης, Τακουρίδης.

Βόλεϊ Γυναικών 20η αγωνιστική

Άρηθ - ΠΑΟΚ -3-0

Για την 20η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε το βράδυ του Σαββάτου 2 Μαρτίου, στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας, τον Άρη, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι παίκτριες του Δικεφάλου ξεκίνησαν «μουδιασμένα», επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 5-0. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση και έκαναν την ανατροπή, 10-9, διατηρώντας το προβάδισμα τους, 11-12. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες με 4-0 σερί πήραν το προβάδισμα, 15-12, ωστόσο με νέα αντεπίθεση από τις παίκτριες του ΠΑΟΚ, το σετ ισορρόπησε, 16-16. Στην τελική ευθεία οι γηπεδούχες είχαν ένα μικρό προβάδισμα, 21-19, το οποίο διατήρησαν έως το 25-23, το οποίο διαμόρφωσε το 1-0.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να επιτρέπουν στις αντίπαλες να πάρουν προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 4-0. Με «όπλο» του το μπλοκ ο ΠΑΟΚ... μάζεψε την διαφορά, 7-6, ωστόσο αυτή αυξήθηκε υπέρ των αντιπάλων, 14-9, και διατηρήθηκε έως τα μέσα, 17-10. Σ' εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σταδιακά, 19-16, φτάνοντας την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στην τελική ευθεία, 24-23. Οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν μπόρεσαν να στείλουν το σετ σε... παράταση, με το 25-23 να κάνει το 2-0.

Γεμάτο ήταν και το τρίτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει και πάλι κακό ξεκίνημα, 8-5. Η διαφορά διατηρήθηκε, 14-9, με τον Δικέφαλο να μειώνει στα μέσα, 16-14. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες έπαιρναν πόντους εναλλάξ, με την διαφορά των δύο πόντων να παραμένει, 20-18 και 23-21. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν από το 24-21 σε 24-23, αλλά δεν κατάφεραν το κάτι παραπάνω, με το 3-0 να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, το Σάββατο 16 Μαρτίου και ώρα 19:30, εντός έδρας, κόντρα στο ΑΟ Μαρκοπούλου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών

1ο σετ: 8-3, 16-15, 21-19, 25-23

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-23

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-18, 25-23

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-23) σε 87'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. Άρηθ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 13 (11/34 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.-18% άριστες), Σόουζα 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Γιούρντζα 12 (11/27 επ., 1 άσσος, 40% υπ.-30% άριστες), Ξανθοπούλου 2 (0/2 επ., 2 άσσοι) / Θεοδοσίου (λ, 65% υπ.-35% άριστες), Αποστολίδου, Σκουλούδη.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/12 επ., 36% υπ.-18% άριστες), Φανγκ 12 (3/14 επ., 48% υπ.-26% άριστες), Ντέακ, Τσιόγκα 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 17 (15/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ.-54% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-23% άριστες), Τερζόγλου.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.207

Basket League  5η αγωνιστική Γ’ Φάσης  ΠΑΟΚ - Μαρούσι - 77-62  Πλησιάζοντας ξανά το triple-double ο Αμερικανός, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα...