26/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.169

Χάντμπολ Ανδρών 20η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΑΕΣΧ Πυλαίας - 28-20

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 28-20, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο πρώτο 20λεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 8-8. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό, «έσφιξε» την άμυνα του, πήρε ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, κάτι το οποίο του έδωσε το προβάδισμα, 10-9. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ «πάτησε γκάζι» και πήρε σημαντικό προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 14-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν κυριαρχικός, έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, τον οποίο έφερε στα μέτρα του, και άνοιξε έτσι τον δείκτη της διαφοράς, 20-15. Η συνέχεια ήταν καθαρά «ασπρόμαυρη» υπόθεση, με τον Δικέφαλο να εμφανίζεται συγκεντρωμένος και στα δύο μέρη του γηπέδου, αυξάνοντας μάλιστα το προβάδισμά του, 23-16. Κάνοντας εξαιρετική διαχείριση του αγώνα, οι παίκτες του Δικεφάλου διατήρησαν το προβάδισμά τους, παίρνοντας τη νίκη με 28-20.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, το Σάββατο 30 Μαρτίου και ώρα 16:30, εκτός έδρας, κόντρα στον Διομήδη Άργους, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 7-7, 8-8, 10-9, 14-11 (ημχ.) 16-13, 20-15, 21-15, 23-16, 26-18, 28-20

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου 2, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 7, Κουκμίσης Κ. 1, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 4, Χατζίδης, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος, Καλόμοιρος 2, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 6.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.207

Basket League  5η αγωνιστική Γ’ Φάσης  ΠΑΟΚ - Μαρούσι - 77-62  Πλησιάζοντας ξανά το triple-double ο Αμερικανός, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα...