13/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.160

Βόλεϊ Ανδρών Πρώτος ημιτελικός

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ - 3-1

Για τον πρώτο ημιτελικό της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα της Δευτέρας 11 Μαρτίου, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική επτάδα τους: Γαλιώτο, Τρούχτσεφ, Φαν Χάρντερεν, Βαν Ντεν Ντρις, Λινάρδο, Σαμοϊλένκο και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, έχοντας το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 2-6. Στη συνέχεια το σετ ισορρόπησε, 10-10, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί έως το 14-14. Με μπλοκ Σαμοϊλένκο και άσσο Λινάρδου ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων, 14-16, το οποίο διατήρησε έως την τελική ευθεία, 19-21. Με το σκορ στο 21-23 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με σερί 2-0, 23-23, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι« ήταν ψύχραιμοι και με 23-25 έκαναν το 0-1.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του δεύτερου σετ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 10-10. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 7-1 δημιούργησαν διαφορά, 17-11, την οποία με συνεχή αντεπίθεση οι «ασπρόμαυροι» την μείωσαν στην τελική ευθεία, 21-18. Οι παίκτες του Δικεφάλου προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σετ, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το 25-19 να διαμορφώνει το 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ παρά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα τους, 8-3, ανέβασαν στη συνέχεια ρυθμό μειώνοντας στα μέσα του σετ, 14-13. Το σετ ισορρόπησε στα μέσα, 15-15, με τους «ασπρόμαυρους» μετά από... ρεσιτάλ Τρούχτσεφ να παίρνουν σαφές προβάδισμα, 16-21. Η καλή εικόνα συνεχίστηκε και στην τελική ευθεία, με τον ΠΑΟΚ να δημιουργεί τέσσερα σετ-μπολ, 20-24. Σ' εκείνο το σημείο ένα «ασπρόμαυρο μπλακ-άουτ» έφερε το 24-24, στέλνοντας το σετ σε... παράταση. Εκεί, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο έως το 29-29. Οι γηπεδούχοι με 2-0 σερί έκαναν το 31-29 και παράλληλα το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα, το οποίο επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα, 9-4, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν, 17-11. Οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε κομβικό σημείο, 19-16, ωστόσο στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός δημιούργησε πέντε σετ-μπολ, 24-19. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και με σερί 0-4 μείωσε στον πόντο, 24-23, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό με το 25-23 να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στα σετ.

Ο δεύτερος ημιτελικός για τη Volley League ανδρών είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη 14 Μαρτίου και ώρα 17:00, στο PAOK Sports Arena.

1ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-17, 25-19

3ο σετ: 8-3, 15-16, 16-21, 31-29

4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις (39% αποτελεσματικότητα), 14 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων (34 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-19, 31-29, 25-23) σε 123'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δήμητρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 14 (10/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 50% άριστες), Ιερεσουέλο 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Ερνάντεζ 27 (26/41 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 11 (6/10 επ., 5 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 71% υπ. - 50% άριστες), Κσαμπαλής 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας, Μάρκου.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 12 (9/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 15% υπ. - 4% άριστες), Γαλιώτος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 12 (9/20 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. - 23% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 71% υπ. - 29% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γάτσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...