17/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.168

Βόλεϊ Ανδρών τρίτος ημιτελικός

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ - 1-3

Με απίστευτη αντίδραση και πολύ όμορφο βόλεϊ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο Μετς με 1-3 του Παναθηναϊκού, και μείωσε την σειρά σε 1-2, στο πλαίσιο του τρίτου ημιτελικού της Volley League ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Βαν Ντεν Ντρις, Σαμοϊλένκο, Λινάρδο, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα, 5-8. Με σταθερά καλή εμφάνιση, οι «ασπρόμαυροι» άντεξαν στην πίεση από το σερβίς των γηπεδούχων, διατηρώντας την διαφορά και στη συνέχεια, 14-17. Με εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ, οι παίκτες του Δικεφάλου ανέβασαν κατακόρυφα την διαφορά, παίρνοντας τα... ηνία του σετ, 14-19. Μην αφήνοντας το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους, ο ΠΑΟΚ με 16-25 έκανε το 0-1 στα σετ.

Κυρίαρχος ήταν και στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε ψυχολογία και μέταλλο, παίρνοντας και πάλι προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 5-8. Με εξαιρετικούς επιθετικά τους Βαν Ντεν Ντρις και Φαν Χάρντερεν, και υψώνοντας... τείχος στο φιλέ με Σαμοϊλένκο, Λινάρδο και Τρούχτσεφ, οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν την διαφορά υπέρ τους, 14-17. Με τον Βέλγο διαγώνιο να είναι πραγματικά ασταμάτητος, τόσο στις επιθέσεις του, όσο και από την γραμμή του σερβίς, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα στην τελική ευθεία, 18-22. Σ' εκείνο το σημείο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνέχιζαν να παίζουν σε υψηλό ρυθμό, κάνοντας με 21-25 το 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι έβγαλαν την αντίδρασή τους, παίρνοντας προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 7-3. Το συγκεκριμένο προβάδισμα βοήθησε τους «πράσινους» να παίξουν πιο ελεύθερα από την γραμμή του σερβίς, βάζοντας δύσκολα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα στα μέσα, 15-10, με τους «ασπρόμαυρους» να μειώνουν, 16-12. Στην επόμενη φάση, ο Ερνάντεζ χτύπησε άουτ, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι ζήτησε τσάλεντζ, και ενώ η μπάλα φαίνεται ότι είναι ξεκάθαρα άουτ, η διαιτητική δυάδα δήλωσε «αδυναμία απόφασης», δίνοντας τον πόντο στους γηπεδούχους, 17-12. Οι παίκτες του Δικεφάλου προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σετ, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το 25-20 να μειώνει το σκορ των σετ σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στα δύο πρώτα σετ. Με χαρακτήρα και σωστές αποφάσεις, οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν προβάδισμα στην αρχή, 3-8, το οποίο τους έδωσε ψυχολογία. Στη συνέχεια, η διαφορά μειώθηκε στους τρεις πόντους, 10-13, ωστόσο ο πόντος ήρθε ύστερα από διπλή «μπάλα» του Κασαμπαλή, κάτι το οποίο ξεσήκωσε διαμαρτυρίες στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο διαιτητής, Βασιλειάδης, να δείξει κόκκινη κάρτα, μειώνοντας το σκορ σε 11-13. Η συνέχεια δεν άλλαξε το μομέντουμ. Οι παίκτες του Δικεφάλου ήταν συγκεντρωμένοι, και αποφασισμένοι να παίξουν βόλεϊ υψηλού επιπέδου. Στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟΚ είχε ξεκάθαρο προβάδισμα, 16-20, με τον Τρούχτσεφ να αναλαμβάνει το τέλος του παιχνιδιού. Ο Γαλλοβούλγαρος ακραίος με σερί μπλοκ στον Ερνάντεζ, «εκτόξευσε» την διαφορά, 16-24, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το τέταρτο σετ στη συνέχεια με 18-25, 1-3.

Ο τέταρτος ημιτελικός είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη 21 Μαρτίου και ώρα 17:00, στο PAOK Sports Arena.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 15-21, 16-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-20

4ο σετ: 3-8, 12-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς) και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις (57% αποτελεσματικότητα), 14 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (16-25, 21-25, 25-20, 18-25) σε 110'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 4 (4/17 επ., 70% υπ. - 70% άριστες), Ιερεσουέλο 1 (1/1 επ.), Ρανγκέλ 2 (2/4 επ.), Ερνάντες 18 (16/37 επ., 2 άσσοι), Βουλκίδης 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 14 (11/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 50% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Κασαμπαλής, Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μάρκου.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Χάρντερεν 13 (13/20 επ., 42% υπ. - 33% άριστες), Γαλιώτος 1 (1/2 επ.), Τρούχτσεφ 19 (15/30 επ., 4 μπλοκ, 27% υπ. - 19% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 19 (13/21 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λινάρδος 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 39% υπ. - 11% άριστες), Σαλταφερίδης, Σιδηρόπουλος, Γάτσης.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...