5/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.156

Πόλο Γυναικών 13ης αγωνιστική

Ηλυσιακος - ΠΑΟΚ - 13-18

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Πόλο γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Αθήνα του Ηλυσιακού με 13-18, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο οκτάλεπτο ο ΠΑΟΚ., πετυχαίνοντας τέσσερα γρήγορα τέρματα με πρωταγωνίστριες τις Ντόνα-Τσιάκα (δις), Τζελέπη και Γραικού, 0-4. Οι γηπεδούχες μείωσαν, 1-4, ωστόσο η Κοντονή αύξησε το προβάδισμα, 1-5. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου οκταλέπτου, οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, με τη Ντάσιου να διαμορφώνει το τελικό 2-6.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Ντόνα-Τσιάκα έκανε το 2-7, οι γηπεδούχες μείωσαν, 3-7, ωστόσο με Κοντονή και Νιαρχάκου ο Δικέφαλος αύξησε σημαντικά την διαφορά, 3-9. Ο Ηλυσιακός... απάντησε με 2-0 σερί, 5-9, ωστόσο η Κοντονή έκανε το 5-10, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο μέρος.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με 2-0 σερί, 7-10, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και με χάρη σε γκολ των Ντάσιου, Μπίκου, Νιαρχάκου και Τζελέπη, «έτρεξε» σερί 0-4, δημιουργώντας νταμπλ-σκορ, 7-14. Ο Ηλυσιακός μείωσε στο 8-14, σκορ τελικό για το τρίτο οκτάλεπτο.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο ΠΑΟΚ με Ντάσιου έκανε το 8-15, με την διαφορά να αυξάνεται ακόμα περισσότερο στη συνέχεια με γκολ των Γραικού και Κοντονή, 9-17. Με την διαφορά να της το επιτρέπει, η Χρύσα Χατζέλλη μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στις νεαρότερες αθλήτριες της. Η Μπίκου πέτυχε το τελευταίο γκολ για τον ΠΑΟΚ, διαμορφώνοντας το τελικό 13-18.

Τα οκτάλεπτα: 2-6, 3-4, 3-4, 5-4

ΠΑΟΚ (Χρυσούλα Χατζέλη): Γκανγκλ, Μπίκου 2, Παρασκευοπούλου, Τζελέπη 2, Χριστοφορίδου, Ντάσιου 3, Γραικού 2, Γιαμπασάκου, Χρονοπούλου, Ντόνα-Τσιάκα 3, Κοντονή 4, Νιαρχάκου 2, Σάλεχ, Κολτσίδα, Καλλία

Πόλο Ανδρών 2η αγωνιστική της Β' Φάσης

ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ - 11-17

Για την 2η αγωνιστική της Β' Φάσης της Α1 Πόλο ανδρών, ο ΠΑΟΚ Domus Ergo υποδέχτηκε στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο το μεσημέρι της Τρίτης 5 Μαρτίου, τον ΟΣΦΠ, γνωρίζοντας την ήττα με 11-17.

Σ' ένα ακόμα πολύ δυνατό τεστ για τον Δικέφαλο, οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο, αποκομίζοντας θετικά στοιχεία ενόψει των επόμενων απαιτητικών αγωνιστικών υποχρεώσεων που έρχονται.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ Domus Ergο ήταν μαχητικοί, με το τελικό σκορ να είναι 6-10. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αθλητές του Δικεφάλου έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, με τον Θοδωρή Χατζηθεοδώρου να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα μετά την τρίμηνη διακοπή που υπήρξε λόγω του Ευρωπαϊκού και του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Το τελικό αποτελέσμα διαμορφώθηκε στο 11-17.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, το Σάββατο 16 Μαρτίου και ώρα 16:30, εκτός έδρας, κόντρα στον ΓΣ Περιστερίου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β' Φάσης του G1.

Τα οκτάλεπτα: 2-6, 4-4, 2-5, 3-2

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...