13/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.162

Βόλεϊ Γυναικών 21η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΑΟ Μαρκόπουλου - 3-2

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του ΑΟ Μαρκόπουλου με 3-2, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Φανγκ, Κυπαρίσση, Ουίλιαμς, Τσιόγκα, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στους πρώτους πόντους, 9-9. Η ισοπαλία συνεχίστηκε έως το 12-12, με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να ανεβάζουν την απόδοσή τους, παίρνοντας προβάδισμα, 16-13. Η διαφορά ανέβηκε, 18-14, ωστόσο οι φιλοξενούμενες μείωσαν, 21-20. Σε κομβικό σημείο οι «ασπρόμαυρες» έκαναν σερί 2-0, 23-20, ωστόσο με 0-3 το Μαρκόπουλο έφερε το σετ στα ίσια, 23-23. Οι δύο ομάδες πήραν από έναν πόντο, 24-24, οδηγώντας το σετ σε... παράταση. Εκεί, με 0-2 σερί το Μαρκόπουλο έκανε το 0-1.

«Μουδιασμένα» ξεκίνησαν οι παίκτριες του Δικεφάλου στο δεύτερο σετ, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να πάρουν διαφορά, 4-8, την οποία διατήρησαν, 11-15. Ο Δικέφαλος μείωσε, 13-15, ωστόσο η διαφορά αυξήθηκε, 18-21. Στην τελική ευθεία, οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν σε 20-21, ωστόσο οι αντίπαλες βρήκαν τις λύσεις ώστε να δημιουργήσουν δύο σετ-μπολ, 22-24, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν. κάνοντας με 22-25 το 0-2.

Κυρίαρχος και αποφασισμένος να μείνει στον αγώνα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του. Οι παίκτριες του Δικεφάλου πήραν διαφορά από νωρίς, 9-3, την οποία... εκτόξευσαν στα μέσα, 13-5. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 16-6, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του σετ. Έτσι, με 25-9 οι παίκτριες του Δικεφάλου μείωσαν σε 1-2 στα σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ξεκίνησαν δυναμικά και στο τέταρτο σετ, 12-9. Με πολύ καλό βόλεϊ, και λύσεις σε όλους τους τομείς, η διαφορά αυξήθηκε σε κομβικό σημείο, 20-13. Πατώντας επάνω στον ρυθμό τους και στην ψυχολογία τους, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έβγαλαν χαρακτήρα και με 25-17, οδήγησαν τη νίκη στο τάι-μπρέικ, 2-2.

Πολύ καλό ξεκίνημα είχε ο ΠΑΟΚ στο τάι-μπρέικ, ο οποίος έδειξε χαρακτήρα και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων, 5-0. Η διαφορά διατηρήθηκε έως το 8-4, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν τερέν. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο, 8-7, ενώ στη συνέχεια έκαναν την ανατροπή, 10-11. Οι «ασπρόμαυρες» απάντησαν και πήραν τα... ηνία, κάνοντας σερί 2-0 από το 12-12, 14-12. Μην αφήνοντας εκμετάλλευτα τα δύο ματς-μπολ, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ με 15-13 πήραν τη νίκη, κάνοντας μία εξαιρετική ανατροπή, 3-2.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, το Σάββατο 23 Μαρτίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, κόντρα στην ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Βόλεϊ Ανδρών Δεύτερος ημιτελικός

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός -1-3

Για τον δεύτερο ημιτελικό της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε το απόγευμα της Πέμπτης 14 Μαρτίου, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Βαν Ντεν Ντρις, Σαμοϊλένκο, Λινάρδο, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Με πολλά λάθη στο σερβίς εκατέρωθεν ξεκίνησε το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, 8-9. Με τη νευρικότητα έκδηλη στο παιχνίδι, και από τις δύο ομάδες, το πρώτο σετ δεν... έθελξε σε ποιότητα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία μικρή διαφορά, 9-13. Ο Δικέφαλος με καλή λειτουργία στο μπλοκ μείωσε, 13-14, ωστόσο δεν έβρισκε το σερί το οποίο θα του έδινε το προβάδισμα, καθώς αυτό έμεινε στους «πράσινους», 19-20. Σ' εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 0-2 σερί, 19-22, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στην τελική ευθεία στους δύο, 21-23. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να φέρουν το σετ στα... ίσια, ωστόσο αυτό δεν έγινε, με το 21-25 να διαμορφώνει το 0-1 στα σετ.

Δυναμικά ξεκίνησε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 11-7. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν την διαφορά έως το 14-10. Σ' εκείνο το σημείο, ο Κόβαρ δημιούργησε πρόβλημα στην «ασπρόμαυρη» υποδοχή, κάτι το οποίο ισορρόπησε το σετ, 15-15. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στη συνέχεια, με τον Δικεφάλου να μην χάνει σε κανένα σημείο το προβάδισμά του, 20-19. Στην επόμενη φάση, ο Πρωτοψάλτης αστόχησε, 21-19, ωστόσο οι «πράσινοι» με 0-2 σερί ισοφάρισαν, 21-21. Σε κομβικό σημείο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειξαν χαρακτήρα, δημιούργησαν δύο σετ-μπολ, 24-22, κατακτώντας το δεύτερο σετ με μπλοκ στον Ερνάντεζ με 25-22, 1-1.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα των παικτών του Δικεφάλου στο τρίτο σετ, κάτι το οποίο επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν προβάδισμα, 3-7, το οποίο και διατήρησαν, 8-14. Με μικρή αντίδραση στα μέσα, οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν την διαφορά, 13-17, ωστόσο με επιμέρους 1-4, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι προβάδισμα «ασφαλείας», 14-21. Σ' εκείνο το σημείο, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι έδωσε «ανάσες» στους Γαλιώτο, Βαν Ντεν Ντρις και Τρούχτσεφ, δίνοντας την προσοχή του στο επόμενο σετ. Έτσι, το τελικό 18-25 διαμόρφωσε το 1-2.

Το κακό του ξεκίνημα «πλήρωσε» και στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν σημαντική διαφορά στις πρώτες στιγμές του σετ, 6-13. Με τα σερβίς των Γάτση και Τρούχτσεφ, ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο σκορ, 13-16. Σ' εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυροι» θα μπορούσαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε σημαντικές κόντρα μπάλες, κάτι το οποίο διατήρησε την διαφορά, 16-20. Με 0-3 σερί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 16-23, φτάνοντας στη συνέχεια στο τελικό 1-3 στα σετ.

Ο τρίτος ημιτελικός είναι προγραμματισμένος για την Δευτέρα 18 Μαρτίου και ώρα 19:00, στο Κλειστό Γυμναστήριο του Μετς.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-22

3ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 18-25

4ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 21-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων (25 χαμένα σερβίς) και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις (50% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 18-25, 21-25) σε 101'.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Χάρντερεν 10 (10/24 επ., 52% υπ. - 40% άριστες), Γαλιώτος, Τρούχτσεφ 14 (10/26 επ., 1΄ασσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 23% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 8 (6/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 30% άριστες), Μούχλιας, Σαλταφερίδης, Σιδηρόπουλος, Γάτσης 3 (2/7 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (10/17 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες), Ιερεσουέλο 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Ερνάντεζ 22 (21/46 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 65% υπ. - 30% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 44% υπ. - 28% άριστες), Ζήσης (λ), Κασαμπαλής, Μάρκου.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.207

Basket League  5η αγωνιστική Γ’ Φάσης  ΠΑΟΚ - Μαρούσι - 77-62  Πλησιάζοντας ξανά το triple-double ο Αμερικανός, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα...