3/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.153

Basket League 19η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Αεκ -85-94

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε από την ΑΕΚ Betsson στο PAOK Sports Arena με 85-94 για την 19η αγωνιστική της  Stoiximan Baslet League. Το αποτέλεσμα αυτό δυσκολεύει την προσπάθεια της ομάδας μας να είναι στο Top6 στη λήξη του δεύτερου γύρου, ωστόσο υπάρχουν τρεις ακόμη αγωνιστικές μέχρι την έναρξη του τρίτου του φετινού πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας, που αγωνίστηκε χωρίς τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 12-18, πήρε το προβάδισμα στη λήξη της πρώτης περιόδου (23-22) με καλάθι του Townes.

Ο Στάθης Νεραντζάκης έδωσε χρόνο και στο νεαρό Σωτηρίου (την ώρα που ο Gilmore φορτώθηκε πολύ νωρίς με 3 φάουλ) και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 5 πόντων (36-31), έχοντας τον έλεγχο στο παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει μεγαλύτερη διαφορά. Στη λήξη του ημιχρόνου, η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στον πόντο (45-44) με τρίποντο του Knight.

Αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 50-44 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

McNeace και Αγραβάνης συγκρούστηκαν και βγήκαν ουσιαστικά και οι δύο νοκ άουτ (παρά το γεγονός ότι ο Αμερικανός σέντερ της ομάδας μας επέστρεψε για λίγο στο παιχνίδι) και η ΑΕΚ που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, ισοφάρισε (53-53) και προηγήθηκε 61-67 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι πολύ γρήγορα δημιούργησαν διαφορά 10 πόντων (61-71 στο 31ο λεπτό) και δεν έχασαν το προβάδισμα ως τη λήξη του αγώνα. Προηγήθηκαν ακόμη και με 18 (66-84) και οι όποιες προσπάθειες του ΠΑΟΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι δεν είχαν ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-44, 61-67, 85-94

ΠΑΟΚ mateco: Townes 17 (1), Gilmore 5 (1), McNeace 2, Τσιακμάς 2, Σχίζας 7 (1), Τσαϊρέλης 13, Fridriksson 10, Αρσενόπουλος, Σωτηρίου 5, Michalak 10, Alston 14 (1).

Αεκ : Randle 2, Καράμπελας 10 (1), Hollins 15 (2), Νετζήπογλου 4, Αγραβάνης 8, Χατζηδάκης 4, Kuzminskas 18 (1), Knight 8 (1), Κουζέλογλου 8, Morgan 2, McRae 15.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...