13/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.163

Μπάσκετ Γυναικών 19η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Νέο Ηρακλή -92-55

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, επικρατώντας του Νέου Ηρακλή με 92-55, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Τζόουνς, Μυλωνάκη και Ράις.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 8-3. Οι φιλοξενούμενες με 0-7 σερί έκαναν την ανατροπή, 8-10, την οποία και διατήρησαν, 10-13. Παράλληλα, οι παίκτριες του Δικεφάλου είχαν να διαχειριστούν και την απώλεια της Χρύσας Κιλαζίδου, η οποία τέθηκε εκτός παιχνιδιού μόλις στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση και απάντησαν με 7-0 σερί, διαμορφώνοντας το 17-13 το οποίο ήταν και τελικό σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο.

Με εκπληκτικό 9-0 σερί ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο για τον Δικέφαλο, ο οποίος δημιούργησε πολύ νωρίς στο παιχνίδι διψήφια διαφορά, 26-13. Έχοντας σε επιθετικά «κέφια» την Μυλωνάκη, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ συνέχισε να διατηρεί την υψηλή διαφορά, μην δίνοντας περιθώριο αντίδρασης στις αντίπαλες, 35-23. Στο τελευταίο λεπτό, ο Νέος Ηρακλής μείωσε στους 10, 38-28, ωστόσο με τρίποντο της Μυλωνάκη διαμορφώθηκε το τελικό για το πρώτο ημίχρονο 41-28.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυρες» με επιμέρους σκορ 8-3 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, 49-31, την οποία έφτασαν με καλάθι της Ουόκερ στους 20, 54-34. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ κάνοντας μία εξαιρετική εμφάνιση, ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο 67-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το... σόου του Δικεφάλου από την γραμμή των 6.75μ. συνεχίστηκε, με Μυλωνάκη και Σταματάκη να δίνουν σημαντικές βοήθειες. Με εξαιρετική άμυνα και ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, οι «ασπρόμαυρες» πέτυχαν 15-1 επιμέρους σκορ, το οποίο... εκτόξευσε την διαφορά, 82-49. Μην αφήνοντας το πόδι από το γκάζι, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος με 92-55.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, την Κυριακή 4 Μαρτίου και ώρα 15:00, εκτός έδρας, κόντρα στον ΓΑΣ Εύνικο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-28, 67-48, 92-55

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 18(2), Κιλαζίδου, Ράις 6, Κουμαντσιώτου 2, Τόγια, Πολυμέρου, Μυλωνάκη 24(4), Μιχαηλίδου 10(2), Σταματάκη 12(2), Μόργκαν Τζόουνς 20.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.207

Basket League  5η αγωνιστική Γ’ Φάσης  ΠΑΟΚ - Μαρούσι - 77-62  Πλησιάζοντας ξανά το triple-double ο Αμερικανός, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα...