22/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.162

Βόλεϊ Ανδρών Tέταρτος ημιτελικός

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός - 1-3

Για τον τέταρτο ημιτελικό της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα της Πέμπτης 21 Μαρτίου, στο PAOK Sports Arena, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Λινάρδο, Σαμοϊλένκο, Τρούχτσεφ, Φαν Χάρντερεν, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Καλύτερα ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 9-4. Στη συνέχεια όμως, έχοντας πρόβλημα στην υποδοχή από τα σερβίς του Παναθηναϊκού, η διαφορά μειώθηκε με το σετ να ισορροπεί, 15-15. Σε κομβικό σημείο οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά τριών πόντων, 16-19, με τους «ασπρόμαυρους» να μειώνουν στον πόντο, 20-21. Σ' εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ, κάτι το οποίο τους έδωσε τέσσερα σετ-μπολ, 20-24. Οι «ασπρόμαυροι»... έσβησαν το πρώτο, 21-24, ωστόσο με 21-25 διαμορφώθηκε το 0-1.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του δευτέρου σετ, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά τους διαστήματα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά, 2-5, ωστόσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν, 8-8. Η συνέχεια ήταν άκρως ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο έως το 17-17. Στην τελική ευθεία οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα δύο πόντων, 20-22, με τους «ασπρόμαυρους» να μειώνουν συνέχεια στον πόντο έως το 23-24. Εκεί, δεν μπόρεσαν να οδηγήσουν το σετ σε... παράταση, με τον Ερνάντεζ να κάνει το 23-25 και το 0-2.

Αντίδραση έβγαλε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα από την αρχή, 11-6. Με πολύ καλή εμφάνιση σε όλους τους τομείς στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Δικεφάλου συνέχισαν να διατηρούν την διαφορά, 16-11. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμά του, 21-16, φτάνοντας με 25-18 στο 1-2.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ «πλήρωσαν» το κακό τους ξεκίνημα, το οποίο επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν διαφορά, 3-7. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, ανέβασε ρυθμό στο παιχνίδι του, και επέστρεψε άμεσα στο σετ, 13-13. Σ' εκείνο το σημείο, ένα 0-4 των αντιπάλων έδωσε προβάδισμα και ψυχολογία, 13-17. Σε αυτό το προβάδισμα «έχτισαν» την κυριαρχία τους οι φιλοξενούμενοι, φτάνοντας με 19-25 στο τελικό 1-3.

Πλέον, το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι «στρέφει» το βλέμμα του στους δύο τίτλους που υπάρχουν ακόμα στη σεζόν, το Κύπελλο Ελλάδος και το Λιγκ Καπ, εκεί όπου θέλουν να φτάσουν στην κατάκτηση.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.207

Basket League  5η αγωνιστική Γ’ Φάσης  ΠΑΟΚ - Μαρούσι - 77-62  Πλησιάζοντας ξανά το triple-double ο Αμερικανός, ο ΠΑΟΚ 77-62 το Μαρούσι Είνα...