22/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.166

Χάντμπολ Γυναικών 16η αγωνιστική

Αεκ - ΠΑΟΚ -20-36

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας της ΑΕΚ στην Αθήνα με 20-36, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Κυρίαρχες ήταν οι παίκτριες του ΠΑΟΚ mαteco από την αρχή του αγώνα, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους, 5-8. Με πολύ καλή εμφάνιση και στα δύο μέρη του γηπέδου, ο Δικέφαλος αύξησε απότομα την διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 8-17.

Με το πόδι στο... γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο, οι Υπερπρωταθλήτριες και Κυπέλλουχες Ελλάδος, συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος. Με πολύ καλή άμυνα και γρήγορο τρανζίσιον στην επίθεση, η διαφορά δεν άργησε να φτάσει τα διψήφια επίπεδα, 13-24. Ο Δημήτρης Πελεκίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, προκειμένου να έχει φρέσκη την ομάδα του και για τα 60 λεπτά, με τον ΠΑΟΚ mαteco να παίρνει τη νίκη με 20-36.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 13 Απριλίου, εντός έδρας, κόντρα στον ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-4, 5-8, 6-10, 7-14, 8-17 (ημχ.) 10-20, 13-24, 15-28, 16-30, 18-33, 20-36

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Κερλίδη 6, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Γιοβίσεβιτς 2, Σαμολάδα 4, Καπρινιώτη, Σεβδίλη, Σίλβα 5, Ζενέλι 3, Μποριζόφσκα 3, Γκρμπάσεβιτς 1, Κουλούρη 4, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς 4

Χάντμπολ Ανδρών 19η αγωνιστική

Αερωπό Έδεσσας - ΠΑΟΚ -23-29

Σε μία υπέροχη ατμόσφαιρα από τους φίλους του ΠΑΟΚ στην Έδεσσα, ο Δικέφαλος επικράτησε του Αερωπού με 23-29, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Με την ενέργεια του Κόσμου του, ο ΠΑΟΚ μπήκε κυρίαρχος στον αγώνα, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού και στις δύο πλευρές του γηπέδου, 3-8. Με πολύ καλή άμυνα και ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να διατηρούν την διαφορά υπέρ τους, 5-10. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημίχρονου ήταν και εκείνο «ασπρόμαυρο», με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 9-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Δικεφάλου ξεκίνησαν «μουδιασμένα», επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μειώσουν στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά, 16-17. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό, άφησε πίσω του το «νεκρό» διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας και πάλι τα... ηνία του αγώνα, 22-27. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Αερωπό, ο Δικέφαλος πήρε ακόμα μία νίκη, επικρατώντας με 23-29.

Ύστερα από το τέλος του αγώνα, Κόσμος και παίκτες πανηγύρισαν όλοι μαζί τη νίκη, με τους τελευταίους να τους αφιερώνουν τη νίκη και να τους ευχαριστούν για την δυναμική παρουσία τους στο ΔΑΚ Έδεσσας.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, την Τετάρτη 27 Μαρτίου και ώρα 19:30, εντός έδρας, κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Handball Premier.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.207

Basket League  5η αγωνιστική Γ’ Φάσης  ΠΑΟΚ - Μαρούσι - 77-62  Πλησιάζοντας ξανά το triple-double ο Αμερικανός, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα...