5/3/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.155

Βόλεϊ Ανδρών προημιτελικός Κυπέλλου Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς»

Άθλος Ορεστιάδας - ΠΑΟΚ - 1-3

Την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ ανδρών πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Ορεστιάδα του τοπικού Άθλου με 1-3, στο πλαίσιο της νοκ-άουτ προημιτελικής φάσης. 1

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ, Βαν Ντεν Ντρις, Σαμοϊλένκο, Λινάρδο και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Καλύτερα ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων με Τρούχτσεφ, 5-8. Με τον Βούλγαρο επιθετικό πρωταγωνιστή, ο Δικέφαλος αύξησε την διαφορά του στη συνέχεια, 6-11. Με σταθερά καλή απόδοση, οι παίκτες του ΠΑΟΚ κρατούσαν σε απόσταση... ασφαλείας τον Άθλο, 12-18. Σ' εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Δικεφάλου, μειώνοντας σε κομβικό σημείο στον πόντο, 18-19. Στην τελική ευθεία μάλιστα, το παιχνίδι ισορρόπησε, 22-22. Με λάθος σερβίς του Άθλου ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, 22-23, ενώ με εκπληκτικό μονό μπλοκ του Τρούχτσεφ στον Μπουιάτι ο Δικέφαλος αύξησε την διαφορά, 22-24. Το σετ υπέγραψε με μπλοκ ο Σαμοϊλένκο, κάνοντας το 22-25 και το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, μπορεί οι γηπεδούχοι να ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στους πρώτους πόντους, 9-6, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ και Σαμοϊλένκο ισοφάρισε, 10-10. Στο 11-11 και με τον Τρούχτσεφ στο σερβίς, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε ένα σερί 0-3, παίρνοντας προβάδισμα, 11-14. Το προβάδισμα των τριών πόντων παρέμενε έως το 15-18, με τους γηπεδούχους όμως να ισοφαρίζουν, 18-18. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, το σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, μετά από επίθεση του Φαν Χάρντερεν, 24-24. Ο Ολλανδός ακραίος ήταν ο επιθετικός πρωταγωνιστής στο σημείο εκείνο, καθώς πήρε όλους τους πόντους έως το 27-27. Ο Λινάρδος στη συνέχεια «έσβησε» το τέταρτο σετ-μπολ του Άθλου, 28-28, ωστόσο η πέμπτη ήταν και η... φαρμακερή, με το 30-28 να διαμορφώνει το 1-1.

Κυρίαρχος μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 6-10. Παίζοντας σε υψηλό ρυθμό, ο Δικέφαλος διατηρούσε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, την οποία αύξησε με επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις, 9-14. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στη συνέχεια, 11-15, ωστόσο με Βαν Ντεν Ντρις και υπέρβαση, ο ΠΑΟΚ αύξησε την διαφορά του, 11-17. Στην τελική ευθεία με μπλοκ Σαμοϊλένκο και Φαν Χάρντερεν ο ΠΑΟΚ πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα, 13-20. Ο Τρούχτσεφ δημιούργησε σετ-μπολ, 18-24, οι γηπεδούχοι μείωσαν με άσσο, 20-24, ωστόσο στην επόμενη φάση ο Μπουιάτι έστειλε την μπάλα στο φιλέ για το 20-25 το οποίο διαμόρφωσε το 1-2 στα σετ.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του τέταρτου σετ με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 7-7. Η... ισορροπία συνεχίστηκε έως το 10-10, αφού στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με Βαν Ντεν Ντρις, άσσο Τρούχτσεφ και επίθεση Φαν Χάρντερεν πήρε προβάδισμα, 10-13. Η διαφορά των τριών πόντων υπέρ του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, 14-17, με τον Λινάρδο με πρώτο χρόνο να αυξάνει, 14-18. Οι γηπεδούχοι μείωσαν, 16-18, ωστόσο ο Γαλιώτος ενεργοποίησε τους Σαμοϊλένκο και Λινάρδο, οι οποίοι με πρώτους χρόνους έκαναν το 16-20, με το μπλοκ του Τρούχτσεφ να αυξάνει περισσότερο την διαφορά σε κομβικό σημείο, 16-21. Αυτή η διαφορά των πέντε πόντων ήταν το σημείο «κλειδί» για το σετ, αφού ο ΠΑΟΚ πήρε ψυχολογία και έτσι με 21-25, διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στα σετ.

Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία του Κόσμου του ΠΑΟΚ, οι οποίοι έδωσαν δυναμικό παρών και ώθησαν τους παίκτες του Δικεφάλου με τον μοναδικό παλμό τους στην πρόκριση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Δευτέρα 11 Μαρτίου και ώρα 19:00, εκτός έδρας, απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού της Volley League ανδρών.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.207

Basket League  5η αγωνιστική Γ’ Φάσης  ΠΑΟΚ - Μαρούσι - 77-62  Πλησιάζοντας ξανά το triple-double ο Αμερικανός, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα...