23/3/08

photo N442

paok-oxyro - ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: 73-64
Υστερα από ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο, που ουσιαστικά έκανε ανεπανόρθωτη ζημιά στην ομάδα, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 73-64 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της Α1. Μετά και από αυτή την ήττα ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας και το παιχνίδι της επόμενης Κυριακής με τον Πανιώνιο στο PAOK Sports Arena, αποκτά πλέον καθοριστική σημασία για την ομάδα.

Το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ δέχτηκε σε μία περίοδο, όσους πόντους είχε δεχτεί σε όλο το πρώτο ημίχρονο, είχε καταστροφικές συνέπειες για την ομάδα. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους γηπεδούχους, να προηγούνται 31-28. Τόσους ακριβώς πόντους, 31 δηλαδή, δέχτηκε ο ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 31-17, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 17 πόντους (62-45), αλλά να μην είναι και η μεγαλύτερη στον αγώνα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 66-45, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όπου ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και με βασικό εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας το Rhalimi, έριξε τη διαφορά μέχρι τους 9 πόντους, όση δηλαδή ήταν και η τελική διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε τις μισές σχεδόν βολές από την ΑΕΚ (15 με 26), αλλά ήταν τραγικά άστοχος στα τρίποντα. Οι παίκτες του επιχείρησαν συνολικά 18 προσπάθειες από τα 6,25μ. και ευστόχησαν μόνο σε μία, με τον Rowe.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 31-28, 62-45, 73-64
ΑΕΚ: Wesson 10, Sy 11, Παπανικολάου, Ταπούτος 10, Κυρίτσης 15, Χατζής 6, Μπάρλος 6, Avery 9 (1), Σίμτσακ 4, Vasiljevic 2.
ΠΑΟΚ: Rignstrom, Gillespie 4, Βεργίνης 3, Diarra 9, Χαριτόπουλος 10, Δεμερτζής, Rowe 7 (1), Κούβελας 6, Τσιάκος 6, Rhalimi 16.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.23

Ποδόσφαιρο Γυναικών Νοκ-Αουτ Προημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδος  ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός - Γήπεδο Νέων Επιβατών Τετάρτη 24 Απριλίου και ώρα 16:00