17/3/08

photo N429

paok-oxyro - ΠΑΟΚ - Ολυμπιάδα: 70-64
Την όγδοή του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 70-64 της Ολυμπιάδας Πατρών στο PAOK Sports Arena. Ηταν μία αγχώδης νίκη για την ομάδα του ΠΑΟΚ, αφού το παιχνίδι ήταν ανοικτό ως τα τελευταία λεπτά και κρίθηκε στο τέλος, με τις σωστές και ψύχραιμες αντιδράσεις και τα καθοριστικά καλάθια που πέτυχε στο διάστημα αυτό ο Δημήτρης Βεργίνης. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, είχε ρυθμό και επέβαλε το παιχνίδι του, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 11-2, 15-5, 21-11 και τελικώς, 21-15 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου του αγώνα μάλιστα, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε διαφορά 11 πόντων (31-20), που ήταν και η μεγαλύτερη σε όλο τον αγώνα. Η Ολυμπιάδα, παρά το γεγονός ότι παρουσιάστηκε με πολλές ελλείψεις και χρησιμοποίησε μόλις έξι παίκτες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πάλεψε ως το τέλος και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον ΠΑΟΚ. Με σερί 0-10, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (31-30) κι αυτή ακριβώς ήταν και η διαφορά των δύο ομάδων στο ημίχρονο (35-34). Ο ΠΑΟΚ με το Rhalimi που πραγματοποίησε καλό παιχνίδι, κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά 5 πόντων (44-39) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά η Ολυμπιάδα επανήλθε και πήρε για πρώτη φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στο σκορ (46-47). Με καλάθι του Diarra, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα στη λήξη της τρίτης περιόδου (52-51) και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι το τέλος. Με τρίποντο του Rowe, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 57-56, ο Rhalimi έγραψε το 59-56, αλλά με καλάθι και φάουλ ο Σούλης, η Ολυμπιάδα ισοφάρισε (59-59). Ο ΠΑΟΚ που αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με την άμυνας ζώνης της Ολυμπιάδας (όπως αποδεικνύουν άλλωστε και τα 4/23 τρίποντα), κατάφερε να καθηλώσει τους φιλοξενούμενους για τέσσερα λεπτά και με ψύχραιμες επιλογές να πάρει το παιχνίδι. Με δύο βολές του Βεργίνη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 65-59, ακολούθησε ένα καθοριστικό τρίποντο από τον αρχηγό του «Δικεφάλου», που διαμόρφωσε το 68-62 (39΄), ακολούθησαν δύο άστοχες βολές από το Λάππα και το παιχνίδι ουσιαστικά εκεί τελείωσε… Δεκάλεπτα: 21-15, 35-34, 52-51, 70-64 ΠΑΟΚ: Ringstrom, Gillespie, Βεργίνης 16 (2), Δεμερτζής, Diarra 4, Χαριτόπουλος 11 (1), Kutluay 6, Rowe 8 (1), Κούβελας 4, Τσιάκος 5, Rhalimi 16. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Osmocrovic 7 (1), Ιωακειμίδης, Σούλης 22 (1), Δορκοφίκης 13, Πετρόπουλος 11 (3), Λάππας 11 (1).

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...