9/11/08

oxyro N703

ΑΠΟ ΚΑΕ- ΠΑΟΚ – Αιγάλεω: 88-65
Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 88-65 του Αιγάλεω. Η παρουσία του Damir Mulaomerovic έφερε ηρεμία στην ομάδα, ο Κώστας Βασιλειάδης πραγματοποίησε μεγάλο παιχνίδι και ήταν απόλυτα εύστοχος έξω από τα 6,25μ, ο Χρήστος Χαρίσης έπαιξε λιγότερο, αλλά είχε ποιοτικότατο χρόνο συμμετοχής, Gregory και Wesson βρήκαν τον τρόπο για να δώσουν πολύτιμες βοήθειες σε συγκεκριμένα σημεία του αγώνα και ο ΠΑΟΚ έχοντας εξαιρετική απόδοση στην τρίτη περίοδο του αγώνα, έφτασε με άνεση και δίκαια στη νίκη.
Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού από το ξεκίνημα. Πολύ νωρίς, μόλις στο 3΄30΄΄, προηγήθηκε με 12-2, με τον Κώστα Βασιλειάδη να έχει ήδη προλάβει να σημειώσει 9 πόντους. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με διαφορά 14 πόντων (29-15), λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά μόλις 6 πόντων (44-38), κυρίως εξαιτίας των εύστοχων σουτ τριών πόντων που πέτυχε ο Gabrans.
Η τρίτη περίοδο ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ, που έκανε ένα σερί 32-15 στο διάστημα αυτό, παίζοντας και καλή άμυνα, αλλά και με σωστές επιλογές στην επίθεση. Ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Βασιλειάδη και Χαρίση για να προηγηθεί 52-40 και με εξαιρετικό παιχνίδι από όλη την ομάδα, έφτασε τη διαφορά στους 23 πόντους (76-53) στο 30΄. Το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα, να αυξάνει τη διαφορά ακόμη και μέχρι τους 27 πόντους (86-59).

Τα Δεκάλεπτα: 29-17, 44-38, 76-53, 88-65
ΠΑΟΚ: Wesson 7 (10 ριμπάουντ), Καυκής 7, Χαρίσης 11 (3/6 τρίποντα, 6 ασσίστ), Βασιλειάδης 24 (6/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κυρίτσης 2, Τσιάρας 6, Diarra 7 (1), Mulaomerovic 4, Gregory 14 (6/7 δίποντα), Tomasevic 2, Μαρμαρινός, Σίμτσακ 4.
ΑΙΓΑΛΕΩ: Gabrans 17 (2), Μαρίνος, Goldwire 4, Σούλης 8, Patterson 8, Μαγκουνής 3, Αγγελόπουλος 9 (1), Bracey 4, Καλλινικίδης 7, Γκιζόγιαννης 3 (1).

ΕΧΑΣΕ Ο ΠΑΟΚ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ 3-0 ΣΕΤ
1ο σετ: 3-3, 6-6, 8-7, 8-11, 9-15, 11-15, 16-17, 22-19, 25-19
2ο σετ: 2-0, 6-2, 9-6, 13-8, 16-12, 22-15, 25-16.
3ο σετ: 2-1, 7-3, 9-5, 13-9, 15-12, 18-14, 23-15, 25-16.

ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ (Χριστόπουλος): Νοβότνι 14 (3 άσους), Σάκι 10 (3 άσους), Ζέκοφ 4 (1 άσο), Γκιρτζίκης, Γιορντάνοφ 17 (5 άσους), Παπάζογλου 4 (1 άσο), λίμπερο ο Δημητρακόπουλος με 85%, (Κόβατς 6, Καραγκιόζης).

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Αρμενάκης 10, Προύσαλης 3 (2 άσους), Γούλφντεν 2, Μπρούνερ 5, Κείρ 6, Μπέργκμαν 2, λίμπερο ο Βλασακίδης με 61%, (Χατζηλιάδης 4, Μαρούλης, Αλμαλής, Σαρικείσογλου 2).

paok oxyro - 7η Αγωνιστικη Πρωταθληματος
ΕΧΑΣΕ Ο ΠΑΟΚ ΣΤΟ Ηandball
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΠΑΟΚ - 25-23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...