16/10/16

oxyroN2.892

Γυναικεία Ομάδα μπάσκετ 1η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας

Π.Α.Ο.Κ. - Παναθλητικός Συκεών 61-71

Ήττα για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ για την 1η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος στο PAOK Sports Arena στον αγώνα με τον Παναθλητικό Συκεών.
Τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού μπήκαν μουδιασμένα στο γήπεδο, δίνοντας το δικαίωμα στους αντιπάλους να προηγηθούν με 6-13, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν 14-14, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, ακολουθώντας το σκορ με 16-19. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ 28-31. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά αυξήθηκε μέχρι 9 πόντους, κλείνοντας τελικά στο 42-49. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ η ομάδα μείωσε στους 6, σερί διαιτητικών σφαλμάτων δεν της επέτρεψε να ζητήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, με το τελικό σκορ να κλείνει 61-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-31, 42-49, 61-71

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 6, Λύμουρα 15, Μαγαλιού 9, Πανταζή 3, Campbell 13, Κατωπόδη 4, Ταρπάγκου 5, Shaw 6, Διαμαντίδου

Γυναικείο Χάντμπολ Π.Α.Ο.Κ.

Π.Α.Ο.Κ. - Νέα Ιωνία - 21-26

Ήττήθηκε ο Δικέφαλος στο ντέρμπι της πρεμιέρας στη Μίκρα με 21-26 από τη Νέα Ιωνία.
Οι παίκτριες της Γρηγορίας Γκόλια δεν κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα.
Το ημίχρονο βρήκε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 8-13. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη, ο Δικέφαλος μείωσε στα 3 τέρματα (20-23) όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.
Ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών εξαιτίας της τιμωρίας που κουβαλούσε από την περσινή σεζόν ο ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 4-9, 6-11, 7-12, 8-13 (ημχ.), 10-16, 10-17, 13-19, 15-21, 20-23, 21-26

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Νούλα 2, Μάστακα 4, Τζέριτς, Βαφειάδου 5, Τσαουσίδου 7, Μίλασιτς 1, Μούρνου 2, Προκοπίδου, Μπατζαρακούδη, Μεντεσίδου, Ράτσικα, Χειμώνα, Σελεμίδου, Παναγιωτίδου, Ανδρονικίδου, Κυρικλίδου.

ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μανιά, Αργυροπούλου, Μπράουερ 6, Παπανικολάου 3, Πάπα 11, Σαϊντοβα, Ζυγούρα, Μακρή, Τσάκαλου 2, Χρυσή 2, Διακογιάννη 2, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου, Στουγιαννίδου.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 2-3, πέναλτι: 2/2-3/3

Γυναικεία ομάδα Βόλεϊ

Μέγα Αλέξανδρος - Π.Α.Ο.Κ. - 0-3

Άνετα επικράτησε η Γυναικεία Ομάδα βόλεϊ του Α.Σ. ΠΑΟΚ του Μεγάλου Αλεξάνδρου, σε ένα εκτός έδρας αγώνα, με 0-3 στα σετ.
Η ομάδα του Κώστα Ιωαννίδη δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στα πρώτα δύο σετ, κάνοντας το 2-0 πολύ εύκολα. Ωστόσο, όπως είχε τονίσει και ο προπονητής της ομάδας, σε προηγούμενη δήλωσή του το μόνο πρόβλημα που θα αντιμετώπιζαν ήταν το πολύ μικρό γήπεδο, όπως και συνέβη στο 3ο σετ.
Παρ' όλα αυτά, η ομάδα πάλεψε και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα και με 2/2 νίκες, συνεχίζοντας Πρώτη στον Όμιλο για την 3η Αγωνιστική.

Ο προπονητής της ομάδας, Κώστας Ιωαννίδης, δήλωσε αποκλειστικά στο acpaok.gr: «Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα. Δυσκολευτήκαμε μόνο στο 3ο σετ, αλλά παρ' όλα αυτά καταφέραμε να κερδίσουμε με 0-3. Συνεχίζουμε, με την προσοχή μας στραμμένη στον επόμενο αγώνα.»

1η αγωνιστική της  Α' Εθνικής Γυναικών Ποδοσφαίρου

ΠΑΟΚ - Αβάντες Χαλκίδας - 14-0

Με το... διαστημικό 14-0 νίκησε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Α.Σ. ΠΑΟΚ τις Αβαντίδες Χαλκίδας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής Κατηγορίας.
Στο γήπεδο της Τριανδρίας, οι Νταμπλούχες Ελλάδας απέδωσαν ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα και έφτασαν δια περιπάτου σε μια εμφατική νίκη.
Οι «ασπρόμαυρες» του Αλέξη Τασούλη μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0. Στο 4’ από ασίστ της Παντελιάδου, η Σακελλάρη με προβολή άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά μετά η Κακαμπούκη με κεφαλιά από σέντρα της Παντελιάδου, διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟΚ. Στο 30’ πάλι η Σακελλάρη «βρήκε» δίχτυα εκμεταλλευόμενη λάθος αντιπάλου για το 3-0 και δύο λεπτά αργότερα η Ντιμιτρίγεβιτς με πλασέ πέτυχε το 4-0. Στο 34’, η Παντελιάδου συνεργάστηκε εξαιρετικά με την Ντιμιτρίγεβιτς και με θαυμάσιο σουτ «έγραψε» το 5-0. Στο 38’ η Ντιμιτρίγεβιτς σε τετ α τετ «κρέμασε» την αντίπαλη τερματοφύλακα, κάνοντας το 6-0.
Στο 49’ η Δέσποινα Γιάννου με σουτ πέτυχε το 7-0, στο 53’ η Ντιμιτρίγεβιτς το 8-0 και στο 55’ η Γεωργίου το 9-0. Στο 59’ η Ελένη Γιάννου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από αμυνόμενη και η Καλτσίδη εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, φτάνοντας τα «ασπρόμαυρα» τέρματα σε διψήφιο αριθμό, 10-0!
Στο 66’ η Σαχινίδου με εκπληκτικό μακρινό σουτ διαμόρφωσε το 11-0, ενώ με παρόμοιο τρόπο η Δέσποινα Γιάννου σημείωσε το 12-0 στο 72’. Στο 80’ η Μπράμε με σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 13-0, με την ίδια παίκτρια να κάνει το 14-0 στο 86’. Είχαν προηγηθεί δύο δοκάρια με τις Σακελλάρη (80’) και Σαχινίδου (86’).

Διαιτητής: Σαφούρης (Σερρών)

ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Κακαμπούκη (26’ Γιάννου Ε.), Ντιμιτρίγεβιτς (59’ Καλτσίδη), Δοϊρανλή, Χατζηγιαννίδου, Μπράμε, Παντελιάδου (46’ Σαχινίδου), Σακελλάρη, Γιάννου Δ., Γεωργίου, Γκάτσου.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...