26/2/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.423

Χάντμπολ ανδρών 5η αγωνιστική Β' Φάση

ΠΑΟΚ - Αεκ - 21-27

Για την 5η αγωνιστική της Β' Φάσης της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου και ώρα 12:30, στο «Σπίτι του Χάντμπολ», την ΑΕΚ, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 21-27.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Νικολαΐδη, Παπάζογλου, Μισαηλίδη, Μέντουριτς, Μανωλούδη, Δεληζάνο και τερματοφύλακα τον Γκιγκόφ.

Με σχήμα επτά εναντίον έξι στην επίθεση, ο Παναγιώτης Γούσιος ρίσκαρε επιθετικά, βγάζοντας εκτός παιχνιδιού τον τερματοφύλακα, προκειμένου ο ΠΑΟΚ να βρει περισσότερες λύσεις. Το σχήμα αυτό φάνηκε αποδοτικό, καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ βρήκαν λύσεις, βγάζοντας παράλληλα ποικιλία στο σκοράρισμα όσον αφορά τα πρόσωπα. Με σύμμαχο το πάθος και τις ώριμες αποφάσεις στο παιχνίδι τους, οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν επαφή με το σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 13-14.

Σ' ένα δεύτερο ημίχρονο το οποίο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε μαχητικός, και παρά τις σοβαρές απουσίες, κρατούσε επαφή με το σκορ μέχρι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, 19-21, έχοντας τον Τζωρτζίνη επιθετικά σε μεγάλη μέρα. Στα τελευταία λεπτά ωστόσο, ο Δικέφαλος, μην έχοντας και πολλές λύσεις από τον πάγκο, έβγαλε κούραση, επιτρέποντας στους αντιπάλους να πάρουν διαφορά, 20-25. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα με 21-27.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, την Τετάρτη 2 Μαρτίου και ώρα 17:00, απέναντι στον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας, εντός έδρας, για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 8-9, 10-10, 11-13, 13-14 (ημχ), 15-16, 15-17, 18-20, 19-21, 20-25, 21-27

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος 3, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 1, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 4, Μισαηλίδης 2.

Μπάσκετ γυναικών 14η αγωνιστική, Α1

ΠΑΟΚ - Εσπερίδες Καλλιθέας - 56-83

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Καλαθοσφαίρισης Γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τις Εσπερίδες Καλλιθέας στο PAOK Sports Arena, από τις οποίες και γνώρισε την ήττα με 56-83.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Δικεφάλου πήραν το προβάδισμα με 10-7, με τη συνέχεια να τις βρίσκει χωρίς "φρένα", εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +14, 23-9, που ήταν και το σκορ της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρ' ότι οι αντίπαλες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 28-23, οι «ασπρόμαυρες» άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, προηγούμενες με 34-29.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ, αν και προηγούνταν με 37-34, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να μειώσει σε 37-36 και τελικά να περάσει μπροστά στο σκορ με 37-38. Οι «ασπρόμαυρες» κράτησαν τη διαφορά του ενός πόντου  μέχρι το 42-43, ωστόσο ένα κενό διάστημα των «ασπρόμαυρων» επέτρεψε στον φιλοξενούμενο να προηγηθεί με 42-50. Στη λήξη της περιόδου, ο Δικέφαλος βρισκόταν πίσω στο σκορ με 46-57. Με το τρίτο δεκάλεπτο να είναι καθοριστικό, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 56-83.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη 2 Μαρτίου 2022, όπου υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 16:00 στο PAOK Sports Arena.

Ημίχρονο: 34-29

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9, Μάντεν 7, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο 11(1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη 6, Τόλη, Καρλάφτη 17(5), Κιλαζίδου. Εσπερίδες (Νανάκος): Παπαϊωάννου, Καμμένου, Λουκάτου, Μαργέλου, Πότερ 22(1), Μπενέκη 7, Ζούμπατς 4, Βιντσιλαίου 13, Κασάπογλου 14(2), Μπάραμαν 21, Σταμούλου 2.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....