18/2/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.417

Μπάσκετ γυναικών 13η αγωνιστική, Α1

ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ - 66-64

Για την 13η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στα Γιάννενα, όπου και αντιμετώπισε τον τοπικό ΠΑΣ, γνωρίζοντας την ήττα με 66-64.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Μακιτάλο, Καρλάφτη, Χαιριστανίδου και Μάντεν.

Στο πρώτο ημίχρονο, η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού ήταν έκδηλη για τον ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, 11-3. Στην συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» έβαλαν την μπάλα στο καλάθι βρίσκοντας πόντους από την Χόλιβεϊ αλλά και την Μάντεν, ωστόσο η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 26-13, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-30.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε με σκοπό να μειώσει την διαφορά, «σφίγγοντας» την άμυνα του. Επιθετικά οι Χόλιβεϊ και Μάντεν ηγούνταν στο σκοράρισμα, με την Καρλάφτη να βοηθάει με περιφερειακά σουτ. Συνεχίζοντας τις σωστές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση, η διαφορά μειώθηκε αισθητά, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 54-49.

Σε μια τέταρτη περίοδο η οποία δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, ο Δικέφαλος έφερε από την αρχή το παιχνίδι στα ίσια, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε ντέρμπι, 56-56. Στην συνέχεια, η έλλειψη καθαρού μυαλού σε κρίσιμες αποφάσεις, ήταν εκείνη που επέτρεψε στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, 63-58. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν στο καλάθι, και είχαν ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο με δύο άστοχες βολές της Χαιριστανίδου το τελικό αποτέλεσμα ήταν 66-64.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κώστα Κεραμιδά στις 26 Φεβρουαρίου κόντρα στις Εσπερίδες Καλλιθέας, εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 39-30, 54-49, 66-64

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χόλιβεϊ 24, Μάντεν 17, Χαιριστανίδου 5, Μακιτάλο 8, Στεφανάκη, Κατσαμούρη 2, Τόλη, Καρλάφτη 8(2), Κιλαζίδου, Κουϊνόνες

20η αγωνιστική, Betsson Superleague 2

ΠΑΟΚ - ΠΟ Τρίγλιας Ηρακλής - 0-0

Για την 20η αγωνιστική της Super League 2, o ΠΑΟΚ Β' αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ 0-0 στο γήπεδο Μακεδονικού με τον ΠΟ Τρίγλιας (Ηρακλής) ...

Σε ένα «νωθρό» παιχνίδι – από πλευράς φάσεων τουλάχιστον – καθώς ο δυναμισμός δεν έλειψε, ο ΠΑΟΚ Β παραχώρησε ισοπαλία στην Τρίγλια για την 20ή αγωνιστική της Betsson Super League 2.

O Δικέφαλος συνέχισε βέβαια, δίχως ήττα για ένατο παιχνίδι κι ετοιμάζεται ήδη για το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου, στον Βόλο, στις 23.02.Το παιχνίδι, που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο του Μακεδονικού δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας – η λευκή ισοπαλία μάλλον κρίνεται ως ένα δίκαιο αποτέλεσμα – αν και στο πρώτο τέταρτο έδειχνε πως θα κυλήσει αλλιώς, δεδομένου ότι υπήρχε κάποια κινητικότητα. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 8' και στο 9΄με Τάχατο και Κουλιεράκη, μα μέχρι εκεί, καθώς ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου και σε μονομαχίες διεκδίκησης.Στο δεύτερο ημίχρονο, καταγράφεται ως απειλή το έμμεσο φάουλ των φιλοξενούμενων στο 49' που ωστόσο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ταλιχμανίδη και η φάση του 68΄για τον Δικέφαλο, με τον Ουεντραόγκο να χάνει την ευκαιρία να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Αξιοσημείωτη και η εκτέλεση φάουλ του Τάχατου, που σταμάτησε στον Παλαβράκη.

ΠΑΟΚ Β: Ταλιχμανίδης , Αποστολόπουλος, Μανωλιούδης, Κουλιεράκης, Παναγιώτου (Γιαξής 46′), Ουεντραόγκο, Σαλαμούρας (Γκορντεζιάνι 80′), Φασίδης (Tσαούσης 46′), Τάχατος, Τζίμας (Σμυρλής 78′), Πανίδης ( Κούτσιας 46′).

Ηρακλής: Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος, Παπαστεριανός, Κωστούλας, Πατράλης, Ναπολιτάνο (Παπαδόπουλος 88′), Τότσκα (Γιουμπιτάνα 72′), Μπαστακός (Άλεξιτς 60′), Τόμας, Κάκκο.