4/2/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.396

Βόλεϊ ανδρών 12η αγωνιστική

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ -1-3

Ο ΠΑΟΚ, ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε, το απόγευμα του Σαββάτου 5 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volley League τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγ. Θωμά, του οποίου και επικράτησε με 1-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά με αποτέλεσμα να πορευτούν ισόπαλες μέχρι το 6-6. Αν και ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω για ένα πόντο (7-6), ισοφάρισε γρήγορα σε 7-7. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες μέχρι το 16-16, οπότε και οι "ασπρόμαυροι" έμειναν πίσω στο σκορ με 18-16. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 21-19, με τον Ούντρις να μειώνει σε 21-20. Η συνέχεια βρήκε τον Δικέφαλο πίσω στο σκορ με 24-21, το οποίο και διαμόρφωσε σε 24-23, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρνει να πάρει κάτι παραπάνω, καθώς το σετ ολοκληρώθηκε με 25-23 σκορ υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν και πάλι ισόπαλες μέχρι το 8-8, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα των δύο πόντων με 8-10 σκορ. Η διαφορά των δύο πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 13-15,οπότε και οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 15-15. Σε εκείνο το σημείο της εξέλιξης του σετ, ο ΠΑΟΚ έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με +2 πόντους (17-15), ωστόσο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή, αφού έφερε το παιχνίδι στα "ίσια" στο 20-20 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 20-22. Μην αφήνοντας περιθώρια στον αντίπαλο για αντίδραση, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 20-25 σκορ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ πήγε "χέρι-χέρι" με τον Παναθηναϊκό μέχρι το 5-5, οπότε και πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 5-7 και 6-8. Η ισοπαλία ήρθε για τις δύο ομάδες στο 9-9, ωστόσο, ο Δικέφαλος κατάφερε και πάλι να προηγηθεί με 10-12 στο σκορ. Οι "ασπρόμαυροι", στη συνέχεια, άνοιξαν τη διαφορά στους +3 πόντους (13-16 και 15-18). Λίγο αργότερα, η διαφορά άγγιξε τους +4 πόντους (16-20). Παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 19-21, οι παίκτες του Δικεφάλου δεν πτοήθηκαν, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 22-25 σκορ (1-2 σετ).

Στο τρίτο σετ, αν και οι αντίπαλοι προηγήθηκαν με 3-1, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 3-3, με την ισοπαλία να κρατάει μέχρι το 6-6 και να επανέρχεται ξανά στο 9-9. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες μέχρι το 14-14, οπότε και ο Δικέφαλος άνοιξε τη διαφορά στους +3 πόντους (14-17), ενώ στη συνέχεια την "εκτόξευσε" στους +5 πόντους (14-19). Στη συνέχεια, οι αντίπαλοι μείωσαν σε 18-20, ενώ, παρά το γεγονός ότι ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 18-21, τελικά το σκορ διαμορφώθηκε σε 20-21. Η ισοπαλία ήρθε σε 22-22, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 22-23 και, έπειτα, με 22-24, οπότε και οι αντίπαλοι μείωσαν σε 23-24. Οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 24-24, με τον Αρτούρ Ούντρις να δίνει και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 24-25 σκορ. Η ισοπαλία από τους αντιπάλους ήρθε και πάλι στο 25-25, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται ξανά με 25-26. Το 25-27 για τον ΠΑΟΚ έκανε ο Ούντρις, με τον Δικέφαλο να φεύγει με τη νίκη με 1-3 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, συνεχίζοντας την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα, δεν βρήκε εμπόδιο ούτε στο εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό, από όπου και έφυγε με τη νίκη και με το καθαρό τρίποντο. Ο Δικέφαλος βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 31 πόντους, αφήνοντας πίσω τον  Παναθηναϊκό να ακολουθεί με 27 βαθμούς (1 παιχνίδι λιγότερο).

Απαράδεκτες οι συνθήκες που επικράτησαν το βράδυ του Σαββάτου στο Κλειστό του Αγίου Θωμά, με τους θεατές να είναι υπερβολικά... υπεράριθμοι. Παρά την απόφαση εκκένωσης του γηπέδου, αυτή δεν έλαβε χώρα ποτέ, με το γήπεδο να γεμίζει ακόμη περισσότερο κατά την εξέλιξη του αγώνα. Ταυτόχρονα, οι φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδας προέβησαν σε αντιεθνικά συνθήματα, ενώ "έφτυναν" από την κερκίδα το σέρβις του ΠΑΟΚ, όταν βρισκόταν από την δική τους πλευρά. Ειδικότερα, στις δύσκολες ημέρες που διανύει ο αθλητισμός το τελευταίο διάστημα, τέτοιες συμπεριφορές μόνο απαράδεκτες μπορούν να χαρακτηριστούν, δημιουργώντας αποτροπιασμό.

Αναλυτικά τα σετ: 25-23, 20-25, 22-25, 25-27

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 15π. (7/8επ., 8 μπλοκ), Πετρέας 11 (8/11επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 5 (3/3επ., 1 μπλοκ, άσσος), Κουμεντάκης 7 (7/15επ., 61%υπ., 28%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (7/21επ., 1 άσσος, 55%υπ.., 26%αρ.), Ούντρις 29 (28/53επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 39%υπ., 35%αρ.), Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης, Μπουράκης (λ).