4/2/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.399

Προημιτελικός, Κύπελλο Ελλάδος

Προμηθέας Πατρών - ΠΑΟΚ - 100-86

Σε ένα παιχνίδι που έπρεπε να είναι συγκεντρωμένος για 40 λεπτά, για να νικήσει έναν καλύτερο αντίπαλο, ο ΠΑΟΚ Μαteco, έκανε το χειρότερο του πρώτο ημίχρονο στη σεζόν, έμεινε στο -25 και στο δεύτερο, πάλευε για το… ακατόρθωτο.

Με ψηλό σχήμα με Λι και Τζόουνς, με τον Λοβ να βρίσκει ρυθμό, επέστρεψε και σε μονοψήφια διαφορά, αλλά όσο πλησίαζε, τόσο πιο εύκολα η διαιτητική τριάδα (Κάρδαρης, Τσολάκος, Θεονάς) έστελνε στις βολές τον Προμηθέα, που είχε για πρωταγωνιστές τον Αγραβάνη (26π.) και Γκραντ (24π.).

Για ένα ακόμα παιχνίδι φέτος, ο ΠΑΟΚ Μαteco, είχε ένα σημαντικό κακό διάστημα και στη συνέχεια, κυνηγούσε να επιστρέψει. Λι και Γκριν (στο ντεμπούτο του) βοήθησαν αρκετά, ειδικά ο πρώτος, ο Λοβ έδωσε λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με το «Δικέφαλο του Βορρά» να αποχαιρετά με αυτόν τον τρόπο το Κύπελλο και να χάνει την ευκαιρία να δώσει το «παρών» στο Final 4 του Ηρακλείου.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ Μαteco, μπήκε στο γήπεδο για πέντε λεπτά. Mε καλά τελειώματα από Τζόουνς και Γιάνκοβιτς, προηγήθηκε με 8-12 και κάπου εκεί, το πρώτο ημίχρονο… τελείωσε. Οι γηπεδούχοι, έφταναν όπως ήθελαν στο καλάθι, είτε με τον Γκραντ είτε με τον Αγραβάνη, ο ρυθμός τους δεν έγινε προσπάθεια να ανακοπεί ποτέ, με κάποιο τάιμ άουτ και το 8-12, μετατράπηκε σε 31-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ίδια και χειρότερη εικόνα και στη δεύτερη. Η άμυνα του ΠΑΟΚ, ήταν χειρότερη και από… παιδική χαρά, με τον Προμηθέα να βρίσκει ρυθμό και έξω από τα 6.75, ενώ συνέχιζε να φτάνει με περισσή ευκολία στο καλάθι του ΠΑΟΚ. Η διαφορά έφυγε στο 60-35 και αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ δε γινόταν να συνεχίσει έτσι μετά την ανάπαυλα και όντως στην τρίτη περίοδο, βελτίωσε την εικόνα. Με Τολιόπουλο και Γκριν αρχικά, μείωσε στους 16, αλλά ο Προμηθέας με Αγραβάνη και Γκραντ, είχε πάλι τις απαντήσεις. Το σχήμα με Λι και Τζόουνς μαζί στην πεντάδα, κάπως έκλεισε τη ρακέτα και με τρίποντο του Γκριν, η τρίτη περίοδος, έληξε στο 78-62.

Το μομέντουμ ήταν προς την πλευρά των φιλοξενούμενων πλέον, που με τους δύο ψηλούς έκλεισαν (επιτέλους) τη ρακέτα τους και με Λοβ, Λι, Τζόουνς και Μάντζαρη, μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό (84-75). Στην τέταρτη περίοδο, βέβαια, ο Προμηθέας πήγαινε με απίστευτη ευκολία στις βολές, ο Αγραβάνης ήταν ψύχραιμος, όπως και όλοι οι γηπεδούχοι και με το τρίποντο του Άντριτς για το 93-79, τελείωσε την υπόθεση νίκη. Το τελευταίο τρίλεπτο ήταν διαδικαστικό, για το τελικό 100-86…

Δεκάλεπτα: 31-16, 60-35, 78-62, 100-86