18/2/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.416

Βόλεϊ γυναικών 22η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Λαμία - 2-3

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Α.Ο. Λαμίας στο γήπεδο της Μίκρας, γνωρίζοντας την ήττα με 2-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί 5-2 και 7-4 και, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων να μειώσουν τη διαφορά σε 7-6, οι «ασπρόμαυρες» άνοιξαν γρήγορα και πάλι τη διαφορά στους +3 πόντους (10-7). Τα κορίτσια του Δικεφάλου, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους τους, έχτισαν σταδιακά προβάδισμα +6 πόντων (15-9) και, στη συνέχεια, +7 πόντων (17-10). Με το πόδι στο «γκάζι», οι παίκτριες του Δικεφάλου έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-13 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ δεν διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στις αντιπάλους του να προηγηθούν με 0-2, προβάδισμα που διατήρησαν και διεύρυναν στην εξέλιξη του σετ (3-7). Οι «ασπρόμαυρες», παρά τις προσπάθειές αντίδρασης, δεν κατάφεραν να μειώσουν, με τις αντιπάλους να διατηρούν το προβάδισμα των +4 πόντων μέχρι το 9-13, οπότε και άνοιξαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (9-14). Ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε με 5 πόντους μέχρι το 13-18, μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (16-19 και 17-20). Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» κατάφεραν να μειώσουν στον... πόντο (23-24), χωρίς ωστόσο να φτάνουν στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει στις αντιπάλους με 23-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες», μην έχοντας ψυχολογία από την εξέλιξη του δευτέρου σετ, έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 0-6 και 1-7. Αν και κατά την εξέλιξη του σετ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 5-10, σταδιακά κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και τελικά να ισοφαρίσουν σε 11-11. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 13-13, με τις «ασπρόμαυρες» να παίρνουν προβάδισμα +2 πόντων (16-14). Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα των +4 πόντων μέχρι και το 22-18, οπότε και οι αντίπαλες με ένα σερί 4-0, ισοφάρισαν σε 22-22. Ο Δικέφαλος, όμως, δεν πτοήθηκε και με ένα σερί 3-0, έκανε το 2-1 σετ με 25-22 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ, μην κάνοντας ένα καλό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-6, μειώνοντας στη συνέχεια σε 7-8. Με τις αντιπάλους να προηγούνται και πάλι με +3 πόντους (7-10), οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας και πάλι στον πόντο (10-11). Σε εκείνο το σημείο, τα κορίτσια του Δικεφάλου δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά αντίθετα έδωσαν το δικαίωμα στις αντιπάλους τους να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά στους +4 πόντους (10-14), με τη διαφορά να κρατάει μέχρι το 12-16, οπότε και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-16 και κράτησε τη διαφορά μέχρι 17-18, ισοφαρίζοντας τελικά σε 18-18. Ο Δικέφαλος, στο κρίσιμο σημείο, δεν πήρε τον έλεγχο και επέτρεψε στους αντιπάλους να προηγηθούν και πάλι με +4 πόντους (18-22), ενώ, δεν βρήκε ευκαιρία για την ανατροπή, με το σετ να λήγει με 21-25 (2-2 σετ).

Στο τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ, εδωσε το δικαίωμα στις αντιπάλους να προηγηθούν με 3-8 και 5-10, ωστόσο, με ένα σερί 3-0, μείωσε σε 8-10, με αντίπαλες να προηγούνται και πάλι με 8-13. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο, με το σετ να ολοκληρώνεται με 9-15 και η αναμέτρηση με 2-3 σετ.

Στο διά ταύτα, ο Δικέφαλος, αν και έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα, δεν διατήρησε τον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα σετ δεν διαχειρίστηκε σωστά τις καταστάσεις, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να φτάσει στη νίκη...

Αναλυτικά τα σετ: 25-13, 23-25, 25-22, 21-25, 9-15

Βόλεϊ ανδρών 14η αγωνιστική

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας - ΠΑΟΚ - 0-3

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια της Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Φιλίππου Βέροιας στην Ημαθία με 0-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Ούντρις, Σωτηρίου, Κουκλίνσκι, Τερζή, Γάτση, Τακουρίδη και λίμπερο τον Μπουράκη.

Κυρίαρχος ήταν ο Δικέφαλος στο πρώτο σετ, παίζοντας με σοβαρότητα και σε υψηλό επίπεδο. Με τα πιεστικά τους σερβίς οι «ασπρόμαυροι» πήραν από νωρίς προβάδισμα στο παιχνίδι, 4-8, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν μέχρι και τα μέσα, 13-16. Με τον Γιάννη Καλμαζίδη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής, ο ΠΑΟΚ έφτασε με 16-25, στο 0-1.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ΠΑΟΚ και στο δεύτερο σετ. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν τον ενθουσιασμό στην αρχή, ωστόσο ο Δικέφαλος επέβαλλε τον ρυθμό του και πήρε σημαντικό προβάδισμα, 10-16. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τους «ασπρόμαυρους» να κάνουν με 19-25, το 0-2.

Φουριόζος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, έχοντας ξεκάθαρη διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι. Με πίεση στο σερβίς και «όπλο» του το μπλοκ, ο Δικέφαλος πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα στα μέσα του σετ, 8-16. Παίζοντας σε υψηλό ρυθμό, τον οποίο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από την Βέροια με 0-3.

1ο σετ: 4-8, 13-16, 14-21, 16-25

2ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 19-25

3ο σετ: 3-8, 8-16, 13-21, 15-25