12/2/22

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.407

Βόλεϊ ανδρών 13η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ  - 3-1

Σειρά πολύ καλών εμφανίσεων για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος υποδέχθηκε το απόγευμα της Παρασκευής 11 Φεβρουαρίου 2022 στο PAOK Sports Arena τον ΟΦΗ, του οποίου κι επικράτησε με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Μπράουν, Ουόλς, Κουμεντάκη, Γάτση, Μπαρνς, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη στην αρχική του σύνθεση, δεν δυσκολεύτηκε, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα με 5-2 σκορ. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν τη διαφορά στους +6 πόντους (9-3). Μη βρίσκοντας εμπόδια, οι παίκτες του Δικεφάλου προηγήθηκαν με 15-8 και 16-10, ενώ ένα σερί, τους έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων (19-10), φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους να προηγήθουν με 3-5, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 8-10, οπότε και οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 10-10. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 16-16, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ (17-18). Παρ' ότι στη συνέχεια, η εξέλιξη βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 20-23, η ισοπαλία ήρθε και πάλι στο 24-24. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 24-26, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, το προβάδισμα για τους «ασπρόμαυρους» ήρθε από το ξεκίνημα, με 3-0, ενώ στη συνέχεια, προηγούνταν με 7-3. Παρ' ότι η διαφορά των τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 12-8 και το 13-9, οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, πάτησαν το πόδι στο "γκάζι" και "εκτόξευσαν" τη διαφορά στους +8 πόντους (20-12), φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-16.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 3-0 και 4-1, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν τη δική τους αντίδραση, μειώνοντας σε 5-4 και να φέρνουν το παιχνίδι στα "ίσια" στο 6-6.  Ο ΠΑΟΚ, πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 7-6 και βρέθηκε να προηγείται με 10-7 και 13-9. Η συνέχεια βρήκε τους "ασπρόμαυρους" να προηγούνται με 15-11. Έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στους υπόλοιπους πόντους, ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-18 και πήρε τη νίκη με 3-1.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το ντεμπούτο του νεοαποκτηθέντα Railey Barnes, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τα «ασπρόμαυρα».

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-11, 25-15

2ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 24-26

3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-16

4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-19

Τα σετ: 3-1 (25-15, 24-26, 25-16, 25-19) σε 95΄.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10π. (6/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 25 (22/40επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 55%υπ., 45%αρ.), Γάτσης 5 (4/6επ., 1 μπλοκ), Μπαρνς 13 (12/25επ., 1 άσσοις, 62%υπ., 46% αρ.), Ούντρις 18 (15/35επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 74%υπ., 68%αρ.), Μπουράκης, Μπούτος 1 (1 άσσος).

Βόλεϊ γυναικών 21η αγωνιστική

Θέτις Βούλας - ΠΑΟΚ - 0-3

Με νίκη επέστρεψε στις υποχρεώσεις του, για την Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Θέτιδας Βούλας με 0-3, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος είχε ένα μικρό προβάδισμα στους πρώτους πόντους 4-5, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χερί μέχρι και το 13-13. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «ασπρόμαυρες» έτρεξαν ένα σερί τριών πόντων και πήραν τον έλεγχο του σετ 13-16. Ύστερα, το παιχνίδι κυμάνθηκε με τις δύο ομάδες να ισορροπούν στην διαφορά τριών πόντων και τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο να κάνουν το 22-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα ήταν παρόμοια με το πρώτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με την Θέτιδα ωστόσο να παίρνει κεφάλι στο 8-6. Ο Δικέφαλος πήρε αργότερα το προβάδισμα για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ, κάνοντας το 14-15 και κράτησε την διαφορά ενός πόντου μέχρι το 19-20. Εκεί οι «ασπρόμαυρες» βρήκαν ρυθμό και δεν έδωσαν δικαίωμα στις αντίπαλές τους να διεκδικήσουν την ισοφάριση, κάνοντας το 21-25 και το 0-2.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη, 3-5, και ανέβαζε με μαθηματική ακρίβεια την διαφορά όσο περνούσε η ώρα, 5-10. Το τέμπο του Δικεφάλου έκανε αδύνατο στην Θέτιδα να ακολουθήσει με το σκορ να ανεβαίνει στο 8-16. Εκεί η οικοδέσποινα, προσπάθησε να αντεπιτεθεί, ωστόσο οι παίκτριες του ΠΑΟΚ, κράτησαν την ψυχραιμία τους, έκλεισαν το σετ με και πήραν την καθαρή νίκη με 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Φενόλιο, κόντρα στον Πανναξιακό, την Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου και ώρα 19:30, στο Ε.Γ. Μίκρας.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 22-25

2ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 4-8, 8-16, 16-21, 20-25

Τα σετ: 22-25, 21-25, 20-25 σε 75'.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (4/8 επ.), Καλαντάτζε 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 9 (9/21 επ., 39% υπ. - 35% άριστες), Φιντόν 3 (3/9 επ., 12% υπ.-12% άριστες), Κογιάρ 16 (15/32 επ., 1 άσσο), Λι Ντ. 2 (1/3 επ., 1 άσσο) / Ξανθοπούλου (λ, 69% υπ. - 58% άριστες), Κλέπκου 10 (8/15 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ,. 20% υπ.-20% άριστες), Κυπαρίσση 1 (1/4 επ.), Τσιόγκα.