ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΠΑΟΚ ΓΙΑ ΤΟ 2009. ΑΠΟ 13-12-2008

Κυκλοφόρησε το 8ο φύλλο του "ΔΙΚΕΦΑΛΟΥ του ΒΟΡΡΑ", με άρθρα, κριτική, παραλειπόμενα, δηλώσειςκαι πλούσιο φωτορεπορτάζ.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ-ΧΑΝΙΑ - 9-5
O ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τα Χανιά στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, με 9-5.

ΜΠΑΣΚΕΤ - καβαλα-ΠΑΟΚ 73-72
Ένα καλάθι του Ντάνιελς 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ανέτρεψε τα δεδομένα στο κλειστό της Καλαμίτσας και έδωσε τη νίκη με 73-72 στην Καβάλα επί του ΠΑΟΚ ο οποίος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε τον πρώτο λόγο.
Καλαφατάκης: "Χάσαμε άδικα και χαζά"
"Χάσαμε άδικα και χαζά", δήλωσε αρχικά ο Καλαφατάκης και συνέχισε: "Είχαμε τον έλεγχο παιχνιδιού για 39:30 λεπτά αλλά δεν μπορούσα να δω σε ριπλέι την παγίδα στον Μούλα όπου η μπάλα βγήκε έξω", για να επισημάνει: "Πιθανό να την έβγαλε αυτός, πιθανό όμως και να υπήρχε φάουλ
Νομίζω ότι δεν κάναμε επίθεση αφού μας έφυγε τρεις φορές η μπάλα. Αν και δεν ψάχνω δικαιολογίες για το αν έγινε φάουλ από τον Αμάγκου στα τελευταία λεπτά δείξαμε νευρικότητα
Ήταν ένα παιχνίδι με ρυθμό και πάθος που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ότι λάθος κάνεις το πληρώνεις με μας να επιλέξαμε να παίξουμε άμυνα στο τέλος να μην κάνουμε φάουλ. Δεν μας έδωσαν φάουλ από ψηλούς και δεν ξέραμε αν θα παίρναμε φάουλ", για να παραδεχθεί ότι: "Έχουμε χάσει ήδη έδαφος και αυτό μας πονάει", ενώ σε ερώτηση για τα πολλά τρίποντα της ομάδας του απάντησε πως: "Φωνάζουμε για να πάει η μπάλα μέσα στο καλάθι αλλά δεν έχουμε ψηλό να απειλήσει".
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 34-35, 51-58, 73-72.
ΚΑΒΑΛΑ (Πιλαφίδης): Ντιγκμπέ 2, Ντάνιελς 14, Τόμας 8, Κέκελης, Γκαγκαλούδης 23 (5), Αμαγκού, Καβαλιάουσκας 13, Κούβελας 2, Αγελακόπουλος 7, Πάντιτς 4.
ΠΑΟΚ (Καλαφατάκης): Ουέσον 4, Καυκής, Σίμτσακ 2, Βασιλειάδης 13 (4), Κυρίτσης 10, Τσιάρας, Ντιαρά 8, Μουλαομέροβιτς 17 (2), Γκράγκορι 16, Δεμερτζής, Τομάσεβιτς 2, Μαρμαρινός.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΠΑΟΚ
O ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Θερμαικό με 30-25 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα: 5-4, 13-9, 15-12, 21-17, 24-20, 30-25.