17/8/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.285

Χάντμπολ Ανδρών  / Φιλικό προετοιμασίας

Ένα πολύ δυνατό τεστ επιφύλασσε το δεύτερο παιχνίδι του διεθνούς τουρνουά στα Σκόπια, για τον ΠΑΟΚ απέναντι στην Πέλιστερ.

Ο Δικέφαλος μέτρησε τις... δυνάμεις του, απέναντι σε μία δυνατή ομάδα, η οποία αγωνίζεται στο EHF Champions League τα τελευταία χρόνια.

Ο Στέλιος Σεϊρεκίδης δοκίμασε σχήματα και τακτικές, προκειμένου να βγάλει περισσότερα ασφαλή συμπεράσματα, σχετικά με αυτά που δουλεύει στην περίοδο της προετοιμασίας όλο αυτό το διάστημα.

Οι «ασπρόμαυροι» πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, βγάζοντας ενέργεια και θετικά στοιχεία, τα οποία θα τον βοηθήσουν στην περαιτέρω βελτίωση της εικόνας του με την πάροδο της προετοιμασίας. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 36-20, με τους κυπελλούχους Ελλάδος να έχουν ένα ακόμα παιχνίδι για την κατάληψη της τρίτης θέσης στο δυνατό διεθνές τουρνουά.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο διεθνές τουρνουά στα Σκόπια, το τμήμα Χάντμπολ ανδρών του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Στρούγκα με 19-27.

Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος από την αρχή του αγώνα, έχοντας σταθερά το προβάδισμα. Ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος είχε προβάδισμα, 4-5, το οποίο επέκτεινε στη συνέχεια, 9-11. Οι τυπικά γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, με αυτό να λήγει ισόπαλο, 12-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κυπελλούχοι Ελλάδος ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους, παίρνοντας άμεσα στο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, 16-17. Με σταθερά καλή απόδοση και στα δύο μέρη του γηπέδου, οι παίκτες του ΠΑΟΚ αύξησαν το προβάδισμα τους, 16-20. Μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης, οι «ασπρόμαυροι» πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη με 19-27.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 6-8, 7-9, 9-11, 12-12 (ημχ.), 14-15, 16-17, 16-20, 17-21, 19-24, 19-27

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.300

Πόλο Ανδρών / LEN Champions League  Οραντέα  -  ΠΑΟΚ -  11 -8 Τις υποχρεώσεις του στο LEN Champions League ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ Domus Ergo, γνω...