23/2/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.142

Μπάσκετ Γυναικών

Αθηναϊκό - ΠΑΟΚ -53-72

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, επικρατώντας του Αθηναϊκού με 53-72, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Τζόουνς, Μυλωνάκη και Ράις.

Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Δικέφαλος, παίρνοντας από νωρίς διαφορά, χάρη στα καλάθια των Τζόουνς και Ράις, 2-8. Με την Κιλαζίδου να δημιουργεί, και τις Αμερικανίδες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να σκοράρουν, ο Δικέφαλος πήρε διψήφια διαφορά, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού, 7-20. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μπροστά στο σκορ με 14-24.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με επιμέρους 2-9 υπέρ του Δικεφάλου, το οποίο αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά, 16-33. Η εικόνα δεν άλλαζε, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να βάζει την μπάλα μέσα, παίρνοντας εύκολους πόντους, και την διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα, 21-40. Το ημίχρονο έκλεισε με τις «ασπρόμαυρες» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενες στο σκορ με 23-41.

Στην επανάληψη, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε σε κανένα σημείο του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να διατηρεί σταθερά το υψηλό προβάδισμα που είχε... χτίσει από το πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μειώσουν, προς στιγμή, 33-46, ωστόσο ένα σερί 0-9, αύξησε κατακόρυφα την διαφορά, 33-55.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Άγγελος Αγγελίδης μοίρασε πολύτιμο χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, παρατάσσοντας μάλιστα, για μεγάλο χρονικό διάστημα, πεντάδα αμιγώς ελληνική αλλά και άκρως νεανική. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ εκμεταλλεύτηκαν αυτή την ευκαιρία, διατήρησαν το σκορ σε υψηλά επίπεδα, με τον Δικέφαλο να παίρνει τη νίκη με 53-72.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 2 Μαρτίου και ώρα 13:00, εντός έδρας, κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 23-41, 35-57, 53-72

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 22, Κιλαζίδου 5, Ράις 10, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 5(1), Μιχαηλίδου, Σταματάκη 5(1), Τζόουνς 25.