4/2/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.121

Basket League 17η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Απόλλωνα Πατρών - 85-70

Με πρώτο σκόρερ τον Justin Alston και τον Marques Townes να ακολουθεί, με double double από τον Elvar Fridriksson και θετικό τον Cecil Williams στο ντεμπούτο του, ο ΠΑΟΚ mateco είχε από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο του ματς και έφτασε δίκαια και καθαρά στην 8η του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 15-6 στο 6ο λεπτό και με τον Marques Townes να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση δημιούργησε διαφορά 15 πόντων (25-10) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Απόλλων έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει ως τους 3 πόντους (35-32 στο 17΄), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43-32).

Με τον Alston να φτάνει τους 16 πόντους και μαζί με τον Townes να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +20 (64-44 στο 28’30’’).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 10 (69-59) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά σύντομα η διαφορά πήγε στα επίπεδα που κυμάνθηκε ουσιαστικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την άνετη επικράτηση της ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-32, 64-50, 85-70

ΠΑΟΚ mateco: Townes 19 (1), McNeace 8, Harrison 2, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 6, Fridriksson 12 (2), Μαργαρίτης 3, Williams 11 (1), Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Alston 24 (2).

Απόλλων Πατρών Carna: Coleman, Boartright 20 (4), Bibbs 3 (1), Osborne 24 (2), Γκιουζέλης 7 (1), Perkins 2, Κογιονής, Brown 14.