11/2/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.128

Basket League 18η αγωνιστική

Άρηθ - ΠΑΟΚ -77-63

Για την 18η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από τον Άρη με 77-63...

Αυτή ήταν η πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων, καθώς την ερχόμενη Πέμπτη (15/2) στο Ηράκλειο, ΠΑΟΚ mateco και Άρης Midea θα αναμετρηθούν ξανά, στον προημιτελικό του Final8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έχοντας πλέον τρεις νέους παίκτες στη σύνθεσή του, καθώς πραγματοποίησε το ντεμπούτο του και ο Michal Michalak, o ΠΑΟΚ mateco, ξεκίνησε τον αγώνα προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό του. Προηγήθηκε 3-8 στο 2ο λεπτό και 11-16 στα μισά της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ωστόσο πήραν το προβάδισμα στη λήξη του δεκάλεπτο (24-22) και δεν το έχασαν ως το τέλος του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα (40-36) και τον ΠΑΟΚ mateco να προσπαθεί να πάρει ξανά τον έλεγχο.

Τα πολλά λάθη, η αστοχία στα τρίποντα και το γεγονός ότι ο McNeace ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση, έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να έχουν μία διαφορά 7 πόντων (58-51) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Harrell και Τολιόπουλος ήταν σημαντικό πρόβλημα για την άμυνα του ΠΑΟΚ mateco, που βρέθηκε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου στο -10 (65-55) και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όσες προσπάθειες κι αν έκανε ως το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63

Άρηθ: Τολιόπουλος 20 (3), Μπλούμπεργκς 1, Μποχωρίδης 10 (2), Χάρελ 21 (4), Μπάνκστον 6, Σλαφτσάκης, Σταρκ 7, Σανόγκο 3, Κατσίβελης, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7, Καλόγηρος.

ΠΑΟΚ: Τάουνς 5, ΜακΝις 20, Φρίντρικσον 9 (1), Γουίλιαμς 9 (1), Άλστον 6, Τσιακμάς 1, Σχίζας 4, Τσαϊρέλης 2, Μαργαρίτης 4, Αρσενόπουλος, Σωτηρίου, Μίχαλακ 3 (1).

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....