30/11/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.055

Basketball Champions League 4η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Μπενφίκα - 76-74

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής απέναντι στην Μπενφίκα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League με 76-74! Με την νίκη αυτή εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την συνέχειά του στη διοργάνωση.

O ΠΑΟΚ με τη νίκη του αυτή έφτασε τις τρεις νίκες στον όμιλό του στο Basket Champions League και συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση.

Ο Δικέφαλος δεν προκρίθηκε ακόμη μαθηματικά μιας και δεν κάλυψε τη διαφορά από την ήττα στην Πορτογαλία, ωστόσο χρειάζεται μία νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδι ώστε να εξασφαλίσει την παρουσία του στο τουρνουά Play in και παράλληλα να παλέψει για την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αρχής γενομένης από το παιχνίδι με τη Χάποελ σε δύο εβδομάδες.

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι ήταν πολύ κακό καθώς οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 11-1 με τους παίκτες του Τακιανού να σκοράρουν το πρώτο τους εντός παιδιάς καλάθι έπειτα από πέντε λεπτά αγώνα.

Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 8 πόντων (14-22), το οποίο ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να ροκανίζει και με σερί 8-0 κατάφερε να μετατρέψει το 25-34 σε 33-34 δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα ολοκλήρωσε την ανατροπή του πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι (39-37).

Η Μπενφίκα κατάφερε να προσπεράσει και πάλι (46-49) στα μέσα της 3ης περιόδου, όμως γρήγορα οι παίκτες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν και ανέκτησαν το προβάδισμα.

Στη 4η περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με 70-71 τρία λεπτά πριν από το τέλος. Ο Σμιθ που αναδείχθηκε σε καταλυτικό παράγοντα στο φινάλε, ισοφάρισε σε 71-71 στα 1' 34'' και στη συνέχεια στα 40'' έδωσε προβάδισμα με 73-71.

Οδηγήθηκε εκ νέου στις βολές στα 29'' όπου με 1/2 έστειλε την ομάδα του στο +3 (74-71) για να ακολουθήσει καλή άμυνα για τον ΠΑΟΚ και βολές του Μπελιάουσκας για το 76-71 στα 17''. Το τελικό 76-74 έγραψε ο Μπουσάρ με τρίποντο στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 55-52, 76-74.

ΠΑΟΚ: Beliauskas 20 (4), Gilmore 9 (1), Σχίζας, Smith 13 (1), Τσαϊρέλης 15, Alston 3, Αρσενόπουλος, Fridriksson 3, Harrison 13 (1), Μαργαρίτης, Σωτηρίου, Τσιακμάς.

Benfica: Broussard 20 (4), Carter 9, Douglas 12 (2), Gomes 11 (3), Jose Silva 8 (1), Almeida 2, Barbosa, Romdhane 2, Drechsel 10 (2), Francisco, Relvao, Sérgio Silva.