1/11/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.019

Βόλεϊ Ανδρών 2η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός -2-3

Για την 2η αγωνιστική της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα της Δευτέρας 6 Νοεμβρίου, στο PAOK Sports Arena, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 2-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Παπαλεξίου, Φαν Χάρντερεν, Μπλάνκεναου, Βαν Ντεν Ντρις, Λινάρδο, Κοκκινάκη και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος προσπάθησε να βρει τα πατήματά του στους πρώτους πόντους, κάτι το οποίο επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πάρει μικρή διαφορά, 4-9. Με διαρκή αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ μείωσε στο σκορ, 11-12, ωστόσο στα μέσα οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμα, 12-16. Στην τελική ευθεία του σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, 19-20, συνεχίζοντας πόντο-πόντο, 22-23. Σ' εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν 0-2 σερί, και με 22-25 έκαναν το 0-1 στα σετ.

Με χαρακτήρα και ψυχή, ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ διόρθωσε τα λάθη του και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Σ' ένα σετ... λεπτών ισορροπιών, ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα στα μέσα, 16-14, διατηρώντας το μέχρι και την τελική ευθεία, 21-19. Η διαφορά των δύο πόντων παρέμεινε, 24-22, ο Παναθηναϊκός «έσβησε» το πρώτο σετ-μπολ, 24-23, ωστόσο με μπλοκ του Βαν Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-23, και ισοφάρισε σε 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ... πλήρωσε την έλλειψη επιλογών του, λόγω της απουσίας του Ρούσο, κάτι το οποίο επέτρεψε στους «πράσινους» να πάρουν διαφορά, 8-14. Η διαφορά συνέχισε να υπάρχει και στα μέσα, 11-17, με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να προσπαθεί να βρεις τις λύσεις. Όταν αυτές δεν ήρθαν, ο τεχνικός του ΠΑΟΚ άλλαξε πρόσωπα, βλέποντας πλέον στο τέταρτο σετ, με το τρίτο να τελειώνει με 16-25, 1-2.

Σ' ένα συναρπαστικό και γεμάτο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος με χαρακτήρα και σωστές αποφάσεις, δημιούργησε διαφορά στους πρώτους πόντους, 13-11, την οποία επέκτεινε σε κομβικό σημείο, 20-16. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στην τελική ευθεία, 23-23, με το σετ να οδηγείται στη συνέχεια σε... παράταση, 24-24. Παρουσιάζοντας θέαμα υψηλού επίπεδου, οι δύο ομάδες ήταν μαζί έως το 27-27. Σ' εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ... έτρεξε σερί 2-0 και με το φοβερό 29-27, έστειλε το παιχνίδι σε τάι-μπρέικ, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σκοπό να τα δώσει όλα για να πάρει ό,τι περισσότερο μπορεί. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι στο σκορ, 4-4. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν μία διαφορά στους τελευταίους πόντους, 6-11, στην οποία... έχτισαν, με τον Δικέφαλο να προσπαθεί αλλά να μην βρίσκει αντίδραση. Έτσι, το πέμπτο σετ τελείωσε στο 10-15, με το τελικό σκορ να είναι 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 11 Νοεμβρίου και ώρα 18:30, απέναντι στον ΑΟΝΣ Μίλωνα, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

1ο σετ: 4-8, 12-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23

3ο σετ: 6-8, 11-16, 14-21, 16-25

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 29-27

5ο σετ: 5-4, 6-10, 6-12, 10-15

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 72 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 16-25, 29-27, 10-15) σε 144'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Παπαλεξίου 1 (1/4 επ.), Φαν Χάρντερεν 20 (18/48 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. - 22% άριστες), Μπλάνκεναου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Βαν Ντε Ντρις 26 (24/46 επ., 2 μπλοκ), Λινάρδος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 44% άριστες), / Κωνσταντινίδης (λ, 41% υπ. - 25% άριστες), Μούχλιας, Σιδηρόπουλος, Γάτσης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κόβαρ 18 (15/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Πετρέας 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 30 (27/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 40% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 63% υπ. - 41% άριστες), Μάρκου, Φράγκος, Βουλκίδης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

Βόλεϊ Γυναικών

ΑΟ Θήρας - ΠΑΟΚ - 3-0

Για την 3η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ, μη έχοντας στη διάθεσή του τις δύο διαγώνιες του, Τσούμπα και Οικονομίδου, ταξίδεψε στην Σαντορίνη, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 4 Νοεμβρίου, τον ΑΟ Θήρας, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Έχοντας να διαχειριστεί τις κομβικές απουσίες των Τσούμπα και Οικονομίδου, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βίγκαρς, Τσιόγκα, Πολυνοπούλου, Ουίλιαμς, Μιλάνοβα, Κυπαρίσση και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Φανερά επηρεασμένος από τα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζει, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα, 14-2. Στα ήδη υπάρχοντα προβλήματα των Τσούμπα και Οικονομίδου, προστέθηκε και αυτό της Μιλάνοβα, η οποία... στραβοπάτησε μετά από επίθεση και τέθηκε εκτός παιχνιδιού. Σ' ένα σετ στο οποίο δεν πήγε τίποτα καλά για τον Δικέφαλο, ο ΑΟ Θήρας με 25-12 έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ έδειξε βελτιωμένος και έπαιξε το σετ στα... ίσια. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, 9-9, έπειτα οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα, 12-10, ωστόσο με 0-3 σερί ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή, 12-13. Στα μέσα του σετ το σκορ ήταν ισόπαλο, 16-16, με τον Δικέφαλο να βγάζει αντίδραση και να παίρνει το προβάδισμα στην τελική ευθεία, 18-19. Με σερί ο ΑΟ Θήρας έκανε την ανατροπή, 24-21, βάζοντας δύσκολα στις παίκτριες του Δικεφάλου. Ο ΠΑΟΚ «έσβησε» το πρώτο σετ-μπολ, 24-22, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με το 25-22 να διαμορφώνει το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να τα δώσουν όλα προκειμένου να μείνουν στο παιχνίδι, ωστόσο τα προβλήματα δεν τις επέτρεπαν την αντίδραση. Οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα στην αρχή, 13-8, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει άμεσα με σερί, 14-14. Στην τελική ευθεία η Θήρα πήρε σημαντικό προβάδισμα, 22-18, ο ΠΑΟΚ μείωσε, 22-21, ωστόσο με 2-0 σερί οι γηπεδούχες δημιούργησαν τρία ματς-μπολ, 24-21, και με άσσο έκαναν το 25-21, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στην τσέχικη, Πρόστεχοφ, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του CEV Women's Challenge Cup.

1ο σετ: 8-1, 16-5, 21-5, 25-12

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-20, 25-22

3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-21

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-22, 25-21) σε 74'

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 27 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. Θήρας (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 7 (2/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φερνάντες 13 (9/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ.-14% άριστες), Μερκάδο 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (4/4 επ., 3 άσσοι), Φίγιοκ 15 (9/18 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ.-33% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ.-14% άριστες), Καραμπάση.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 1 (1 μπλοκ), Πολυνοπούλου 1 (1/4 επ.), Τσιόγκα 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιλάνοβα (0/5 επ.), Γουίλιαμς 12 (12/30 επ., 33% υπ.-17% άριστες), Κυπαρίσση 7 (5/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-27% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 33% υπ.-20% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 12 (6/18 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ.-11% άριστες), Αρμουτσή, Τερζόγλου.