19/11/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.042

Βόλεϊ Γυναικών 5η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΑΟ Λαμίας - 3-1

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΟ Λαμίας με 3-1, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βίγκαρς, Πολυνοπούλου, Κυπαρίσση, Τερζόγλου, Μιλάνοβα, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, 7-7. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοσή του και πήρε προβάδισμα στα μέσα, 14-9. Με πολύ καλή διαχείριση, οι «ασπρόμαυρες» διατηρούσαν το προβάδισμα τους μέχρι και την τελική ευθεία, 18-12. Με το σκορ στο 24-18, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ «πλήρωσαν» ένα μικρό μπλακ-άουτ, το οποίο έστειλε το σετ σε... παράταση, 24-24. Σε μία συναρπαστική εξέλιξη του σετ, η μία ομάδα... έσβηνε τα σετ-μπολ της άλλης έως και το 30-30. Σ' εκείνο το σημείο με 2-0 σερί, ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 32-30.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, επιτρέποντας στις παίκτριες της Λαμίας να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 3-7. Με διαρκή αντεπίθεση, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν τον ρυθμό τους, παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα, 13-11. Στην τελική ευθεία, οι φιλοξενούμενες βρήκαν και πάλι προβάδισμα τριών πόντων, 17-20, το οποίο ανέτρεψε ο ΠΑΟΚ, 22-21. Όπως το πρώτο, έτσι και το δεύτερο σετ, οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Σ' ένα σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Λαμία με 24-26 ισοφάρισε σε 1-1.

Γεμάτο ήταν και το τρίτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να μην ξεκινάει και πάλι καλά, 2-7. Οι παίκτριες του Ζάκοτς ανέβασαν άμεσα τον ρυθμό, κάτι το οποίο δεν ήταν εύκολο, αφού από το ταξίδι στο Πρόστεχοφ μεσολάβησαν μόλις λίγα εικοσιτετράωρα, 14-13. Σ' ένα οριακό σετ, στο οποίο οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ο ΠΑΟΚ με 25-23 πήρε και πάλι το προβάδισμα στα σετ, κάνοντας το 2-1.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο τέταρτο σετ, έχοντας το προβάδισμα, 12-8. Με συνεχή καλή παρουσία, ο Δικέφαλος δεν έδωσε δικαίωμα στον ΑΟ Λαμίας να διεκδικήσει κάτι στο σετ, αυξάνοντας την διαφορά, 17-11. Στην τελική ευθεία, οι «ασπρόμαυρες» διατήρησαν το προβάδισμα τους, κατακτώντας με 25-17 το σετ, το οποίο έδωσε και τη νίκη, 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, την Τετάρτη 25 Νοεμβρίου και ώρα 19:00, εκτός έδρας, κόντρα στον Απολλώνιο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 32-30

2ο σετ: 3-8, 15-16, 19-21, 24-26

3ο σετ: 3-8, 16-14, 21-20, 25-23

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-17

Τα σετ: 3-1 (32-30, 24-26, 25-23, 25-17) σε 112'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 3 (3/3 επ.), Πολυνοπούλου 9 (5/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κυπαρίσση 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 23% άριστες), Τερζόγλου 7 (4/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιλάνοβα 21 (19/62 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 27% άριστες), Γουίλιαμς 19 (15/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 8 (6/25 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. - 33% άριστες), Τσιόγκα 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Σόουζα 22 (20/65 επ., 2 μπλοκ), Ολινγκά 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Κίλιτς 15 (12/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 32% άριστες), Πέγισιτς 2 (2/15 επ., 17% υπ. - 17% άριστες), Φλιάκου 5 (2 άσσοι, 3 μπλοκ), Αργυρίου 11 (7/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 38% υπ. - 23% άριστες), Τσιριμώκου (λ), Μαραθοκαμπίτου 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Σουλιώτη

Μπάσκετ γυναικών 6η αγωνιστική

ΠΑΣ Γιάννενα - ΠΑΟΚ - 85-67

Για την 6η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στα Γιάννενα, εκεί όπου αντιμετώπισε το μεσημέρι της Κυριακής 19 Νοεμβρίου, τον τοπικό ΠΑΣ, γνωρίζοντας την ήττα με 85-67.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Μιχαηλίδου, Τζόουνς και Ράις.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, διατηρώντας την ισοπαλία, 9-9. Σ' εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 17-11, το οποίο διατήρησαν έως το τέλος της περιόδου, 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα, το οποίο επέτρεψε στον ΠΑΣ Γιάννινα να... ανοίξει την διαφορά, 33-19. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει στο σκορ, ωστόσο η διψήφια διαφορά παρέμενε έως και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο, 45-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυναμικά, και με 0-4 σερί μείωσε την διαφορά, 45-37. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν, και με σερί ανέβασαν περισσότερο την διαφορά, κάνοντας δύσκολο το έργο του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, 64-46. Προσπαθώντας να βρει τις λύσεις ο Δικέφαλος, προκειμένου να μειώσει, ρίσκαρε, κάτι το οποίο δεν λειτούργησε, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 68-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν με διάθεση να μειώσουν στο σκορ, και να διεκδικήσουν ό,τι τους αναλογεί από την αναμέτρηση. Ο Δικέφαλος με διαρκή αντεπίθεση μείωσε στο σκορ, δίνοντας τα πάντα για την ανατροπή, 74-65. Η έλλειψη δυνάμεων στοίχισε, με τις γηπεδούχες να διατηρούν την διαφορά υπέρ τους, κάτι το οποίο δεν έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, 85-67.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, το Σάββατο 25 Νοεμβρίου, εντός έδρας, απέναντι στον ΟΣΦΠ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Δεκάλεπτα: 22-15, 45-33, 68-48, 85-67

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Γουόκερ 22(4), Κιλαζίδου 8, Κιολέογλου, Ράις 4, Κουμαντσιώτου 4, Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου, Σταματάκη, Τζόουνς 29.