18/11/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.037

Χάντμπολ Γυναικών 5η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Αναγέννηση Άρτας -41-24

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας της Αναγέννησης Άρτας με 41-24, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ mαteco πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο, με επιθετική πρωταγωνίστρια την Βράνσιτς, 3-1. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν, 4-4, με την Μπροκάρντο να δίνει αμέσως το προβάδισμα, 5-4. Σ' εκείνο το σημείο, η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε δίλεπτη αποβολή του Δικεφάλου και έκανε μία μίνι-ανατροπή, 5-6, με τον ΠΑΟΚ mαteco να ανακτά το προβάδισμα με γκολ των Σαμολαδά, Χατζηπαρασίδου και Μουράτοβιτς, 10-7. Στο προβάδισμα αυτό «πάτησε» ο Δικέφαλος, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του και ανοίγοντας την διαφορά, 13-8. Οι σημαντικές αποκρούσεις της Καπρινιώτη κράτησαν τις φιλοξενούμενες χαμηλά στο σκορ, με το τελικό σκορ για το πρώτο μέρος να είναι 18-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος της Τομάσεβιτς κάτω από τα δοκάρια, συνέβαλλε σημαντικά στην εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά του ΠΑΟΚ mαteco. Με επιθετική πολυφωνία και αυταπάρνηση στην άμυνα, ο Δικέφαλος... εκτόξευσε γρήγορα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 27-13. Η καλή εικόνα συνεχίστηκε, με το ροτέισον του Δημήτρη Πελεκίδη να μην επηρεάζει σε κανένα σημείο τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες πήραν σημαντική νίκη με 41-24.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 25 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, απέναντι στον ΟΦΝΙ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 9-7, 11-8, 16-8, 18-9 (ημχ), 23-11, 27-13, 31-17, 33-18, 39-24, 41-24

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Κερλίδη 9, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 2, Μπουλάτοβιτς, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 3, Μουράτοβιτς 5, Σεβδίλη 3, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μπουράτο 4, Μιλόγεβιτς 1.

Χάντμπολ Ανδρών 8η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Αερωπό Έδεσσας -32-17

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Αερωπού ManDynamic με 32-17, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Με άμυνα «ατσάλι» και σωστές αποφάσεις στην επίθεση, ο Δικέφαλος κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα, αποκτώντας σημαντική διαφορά, 10-3. Με σταθερά καλή εμφάνιση καθόλη την διάρκεια του αγώνα, ο Δικέφαλος αύξανε όλο και περισσότερο την διαφορά, κρατώντας τον Αερωπό χαμηλά, ενώ ταυτόχρονα έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση. Έτσι, διαμορφώθηκε το τελικό για το πρώτο μέρος, 15-7.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, παρουσιάζοντας ακόμα καλύτερο πρόσωπο στο αμυντικό του κομμάτι. Οι «ασπρόμαυροι» δέχτηκαν μόλις ένα γκολ στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, σκόραραν παράλληλα έξι, «εκτοξεύοντας» την διαφορά, 21-8. Στα τελευταία λεπτά, ο Στέλιος Σεϊρεκίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του, περνώντας στο παιχνίδι τους Δάιο και Μαρίνο, οι οποίοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο. Το τελικό 32-17 έδωσε τη νίκη στον Δικέφαλο, ο οποίος «έχτισε» σερί τριών νικών στην Handball Premier.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, το Σάββατο 25 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, απέναντι στον ΑΕΣΧ Πυλαίας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Handball Premier.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης 2, Ελευθεριάδης 6, Τσαμουρίδης 3, Παπαγεωργίου 1, Θ. Παπάζογλου 3, Βελισαρίου, Κ. Κουκμίσης 3, Λ. Παπάζογλου, Μαρίνος 1, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος 2, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ, Δάιος, Τζωρτζίνης 6.