26/11/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.049

Χάντμπολ Γυναικών 6η αγωνιστική

ΟΦΝΙ - ΠΑΟΚ - 27-24

Για την 6η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 25 Νοεμβρίου τον ΟΦΝΙ, γνωρίζοντας την ήττα με 27-24.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ mαteco στο παιχνίδι, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, 7-4. Στη συνέχεια μπορεί ο ΟΦΝΙ να αύξησε την διαφορά, 12-6, ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» με διαρκή αντεπίθεση μείωσαν άμεσα στο τέρμα, 13-12. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 15-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος «πλήρωσε» και πάλι το κακό του ξεκίνημα, το οποίο αύξησε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα, 19-15. Ο ΠΑΟΚ mαteco με δύο γκολ σερί μείωσε την διαφορά, 19-17, ωστόσο αυτή αυξήθηκε και πάλι στα τέσσερα τέρματα υπέρ των γηπεδούχων στη συνέχεια, 21-17, ενώ παράλληλα ο Δημήτρης Πελεκίδης είχε να διαχειριστεί και τον τραυματισμό της Μουράτοβιτς σ' εκείνο το σημείο. Ο Δικέφαλος προσπαθούσε να βρει τις λύσεις, ωστόσο η διαφορά δεν μειωνόταν, με το τελικό 27-24 να μην του δίνει τη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου και ώρα 14:00, εντός έδρας, απέναντι στην ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 9-6, 12-8, 13-12, 15-13 (ημχ.) 17-13, 19-15, 21-17, 23-19, 26-21, 27-24

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 11, Κερλίδη 1, Μεντεσίδου 3, Βράντσιτς, Μπουλάτοβιτς, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 1, Μουράτοβιτς, Σεβδίλη 3, Ζενέλι 1, Γκρμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μπουράτο 3, Μιλόγεβιτς 1.

Χάντμπολ Ανδρών 9ης αγωνιστική

ΑΕΣΧ Πυλαίας - ΠΑΟΚ - 23-30

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 23-30, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση, δημιουργώντας μία μικρή διαφορά δύο τερμάτων στο πρώτο δεκάλεπτο, 4-6. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν, 7-7, ωστόσο με σταθερά καλή εμφάνιση, οι «ασπρόμαυροι» πήραν και πάλι το προβάδισμα, 8-11. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ προηγούμενο στο σκορ με 13-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κρατούσε την διαφορά υπέρ του στο πρώτο δεκάλεπτο, 18-19. Ένα «ασπρόμαυρο ξέσπασμα» ήταν αρκετό για τον Δικέφαλο, ώστε να πάρει σημαντική διαφορά, 18-22, την οποία αύξησε στη συνέχεια, 19-25. Σ' εκείνο το σημείο οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη «έχτισαν» την κυριαρχία τους, για να οδηγηθούν στην τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα με 23-30.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκιδη, την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου και ώρα 16:00, εντός έδρας, απέναντι στον Διομήδη Άργους, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Πεντάλεπτα: 1-3, 4-6, 7-7, 8-11, 11-12, 13-15, (ημχ), 16-17, 18-19, 18-22, 19-25, 20-26, 23-30

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης 3, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου 1, Θ. Παπάζογλου 3, Κ. Κουκμίσης 5, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης, Μαρίνος 1, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 2, Μποτσκάρεφ 7, Τζωρτζίνης 2.