11/11/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.031

Χάντμπολ Γυναικών 4η αγωνιστική

ΑΣ Καματερού - ΠΑΟΚ - 19-35

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας, εκτός έδρας, του ΓΑΣ Καματερού με 19-35, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ mαteco ξεκίνησε με διάθεση να... τρέξει το γήπεδο, κυκλοφορώντας παράλληλα γρήγορα την μπάλα στην επίθεση. Παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα στα επιθετικά του καθήκοντα, με πολυπροσωπία στο σκοράρισμα, ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 4-11. Ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου δεν έπεσε, από πλευράς ΠΑΟΚ mαteco, με τον Δικέφαλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 10-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Υπερπρωταθλήτριες Ελλάδος ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό του αγώνα, αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά, η οποία έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 12-23. Ο Δημήτρης Πελεκίδης, με το σκορ να του το επιτρέπει, μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, κάτι το οποίο όχι μόνο δεν μείωσε το σκορ, αλλά το αύξησε ακόμα περισσότερο, 16-32. Στα τελευταία λεπτά η διαφορά αυξήθηκε, με το τελικό 19-35 να δίνει τη νίκη στον Δικέφαλο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 18 Νοεμβρίου και ώρα 15:30, εντός έδρας, κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας, για την 5η αγωνιστική της Α1.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 4-8, 5-12, 8-15, 10-18 (ημχ), 12-21, 13-24, 13-26, 16-29, 16-32, 19-35

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Κερλίδη 5, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 7, Μπουλάτοβιτς, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Μουράτοβιτς 5, Σεβδίλη 2, Σίλβα, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 3, Κουλούρη 2, Μπουράτο 2, Μιλόγεβιτς 4.

Χάντμπολ Ανδρών 7η αγωνιστική

Πανελληνίος - ΠΑΟΚ - 22-32

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Πανελληνίου, εκτός έδρας, με 22-32, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά του, με τις επιθετικές αρετές να ξεχωρίζουν και από τις δύο ομάδες, δημιουργώντας υψηλό σκορ, 5-3. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος «έσφιξε» την άμυνα του, πήρε σωστές αποφάσεις στην επίθεση, και με σερί 0-5, δημιούργησε προβάδισμα, 5-8. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν, 9-9, ωστόσο ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα των τριών τερμάτων, 10-13, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 12-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε «φουριόζος», ανοίγοντας περισσότερο την διαφορά του, 13-19, «χτίζοντας» επάνω σε αυτή. Παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα σε όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ δεν έδωσε σε κανένα σημείο την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι, 20-29. Στα τελευταία λεπτά, ο Δικέφαλος κρατώντας την καλή του εικόνα, ανέβασε περισσότερο την διαφορά, παίρνοντας τη νίκη με 22-32.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιο Σεϊρεκίδη, το Σάββατο 18 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στον Αερωπό ManDynamic, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Handball Premier.