23/12/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.084

Μπάσκετ Γυναικών προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος

Για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το μεσημέρι του Σαββάτου 23 Δεκεμβρίου τις Εσπερίδες Καλλιθέας, γνωρίζοντας την ήττα με 77-58.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Μυλωνάκη, Τζόουνς και Ράις.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, κλείνοντας την άμυνα του με ζώνη, η οποία περιόρισε αρκετά τις επιθετικές ενέργειες των Εσπερίδων. Με 0-9 σερί, ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, 3-12, ενώ στη συνέχεια δημιούργησε και διψήφιο προβάδισμα, 6-16. Οι γηπεδούχες στη συνέχεια αντέδρασαν, και απειλώντας κυρίως από την γραμμή του τρίποντου, μείωσαν σε 14-19, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες»... μπλόκαραν επιθετικά, μετά την εναλλαγή των Εσπερίδων σε άμυνα ζώνης. Στις πρώτες επιθέσεις, οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα καλάθι, 17-21, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχες... έτρεξαν 19-0 σερί, το οποίο αύξησε απότομα την διαφορά, 36-21. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση, προσπάθησε να περιορίσει τις επιθετικές επιλογές των Εσπερίδων, ενώ παράλληλα έπαιξε ώριμα στην επίθεση. Αυτό έφερε την μείωση του σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 38-28.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με 4-0 σερί, 42-28, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και μείωσε την διαφορά, 48-41. Σ' εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ δεν μπόρεσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, με τις γηπεδούχες να αυξάνουν και πάλι την διαφορά, 55-41. Το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 55-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Εσπερίδες με 7-0 σερί πήραν τα... ηνία της αναμέτρησης, κάνοντας δύσκολη τη ζωή των «ασπρόμαυρων», 62-43. Στη συνέχεια, οι παίκτριες του Δικεφάλου προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, 73-53. Στα τελευταία λεπτά, ο Άγγελος Αγγελίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του, με το τελικό 77-58, να αφήνει τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ εκτός συνέχειας στο κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 38-28, 55-43, 77-58

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 3, Κιλαζίδου 7(1), Ράις 7, Τόλη 3(1), Κουμαντσιώτου 2, Πολυμέρου, Μυλωνάκη 11(2), Μιχαηλίδου 8(2), Σταματάκη, Τζόουνς 17.