17/12/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.076

Βόλεϊ Ανδρών 8η αγωνιστική

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Καλαμάτα της ομώνυμης ομάδας με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπλάνκεναου, Τρούχτσεβ, Φαν Χάρντερεν, Σαλταφερίδη, Τακουρίδη, Γάτση και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

«Ασπρόμαυρο» ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα, 4-9, το οποίο αύξησε στα μέσα του, 8-16. Με απόλυτο έλεγχο του σετ, οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και στη τελική ευθεία, 14-20, φτάνοντας στο 0-1 με 17-25.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, 8-10 και 11-10. Με πίεση στην υποδοχή της Καλαμάτας και καλή λειτουργία του μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο, 14-18, το οποίο διατήρησε και στη συνέχεια, 16-21. Οι γηπεδούχοι μείωσαν, 21-23, ωστόσο ο Δικέφαλος έκανε σωστή διαχείριση του προβαδίσματος και με 22-25 έκανε το 0-2.

Γεμάτο ήταν το τρίτο σετ, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν προβάδισμα στην αρχή, 9-6, το οποίο διατηρήσαν και στα μέσα, 15-13. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και έφερε το σετ στα ίσια, 18-18, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν μαζί, 22-22. Ο ΠΑΟΚ έψαξε το προβάδισμα, ωστόσο το σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Σ' εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες «έσβησαν» τα σετ-μπολ, η μία της άλλης, έως και το 26-26. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τις ευκαιρίες τους να τελειώσουν το παιχνίδι, ωστόσο το 28-26, έδωσε παράταση στην... αγωνία, 1-2.

Με πειθαρχία και σοβαρότητα στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώριο στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Έχοντας σταθερά το προβάδισμα καθόλη την διάρκεια του σετ, οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν σε απόσταση... ασφαλείας την Καλαμάτα, 11-17 και 13-21. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μείωσαν, 17-25, ωστόσο το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 18-25, παίρνοντας μία σημαντική νίκη με 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στο Μιλάνο, στο πλαίσιο του δεύτερου παιχνιδιού της φάσης των «16» του CEV Men's Cup.

1ο σετ: 4-8, 8-16, 15-21, 17-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 22-25
3ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 28-26
4ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 18-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Καλαμάτα 80 προήλθαν: 4 άσσοι, 46 επιθέσεις (37% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 56 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (17-25, 22-25, 28-26, 18-25) σε 86΄.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κώστας 1 (1/3επ.), Αλεξάκης 4 (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστόφας 12 (8/20επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουέστ 5 (4/4επ., 1 μπλοκ), Οκάμπο 17 (17/51επ.), Κοένεν 13 (10/31επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 49%υπ., 24%αρ.) / Ντάκουρης Ε. (55%υπ., 40%αρ.), Μαντέκας 3 (3/10επ., 54%υπ., 54%αρ.), Σαλωνίτης, Bιέιτο 1 (1/1επ.), Λυκούρεσης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Φαν Χάρντερεν 16π. (14/34επ., 1 μπλοκ, 41%υπ., 22%αρ.), Σαλταφερίδης 13 (13/24επ.), Μπλάνκεναου 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (3/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τακουρίδης 7 (3/9επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τρούχτσεφ 25 (20/40, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 27%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 71%υπ., 41%αρ.), Λινάρδος.

Βόλεϊ Γυναικών 10η αγωνιστική

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Αθήνα του ΑΟ Μαρκόπουλου με 0-3, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Ουίλιαμς, Κλέπκου, Κυπαρίσση, Τσιόγκα, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, έχοντας το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 6-10. Στη συνέχεια, οι παίκτριες του Δικεφάλου ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, κάνοντας το 11-15 σε 11-20, το οποίο τους έδωσε ξεκάθαρο πλεονέκτημα. Οι γηπεδούχες μπορεί να μείωσαν, 15-20, ωστόσο οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκαν και με 16-25 έκαναν το 0-1 στα σετ.

Κυρίαρχος και στο δεύτερο σετ ήταν ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας και πάλι από νωρίς το προβάδισμα, 7-10. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στις παίκτριες του Μαρκόπουλου, οι «ασπρόμαυρες» ηγήθηκαν και στη συνέχεια του σετ, κάνοντας το 11-14 σε 12-20. Στη τελική ευθεία μάλιστα πήραν και διψήφιο προβάδισμα, 13-23, για να κατακτήσουν το δεύτερο σετ με 17-25, 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» ξεκίνησαν καλύτερα, 1-6, διατηρώντας το προβάδισμα τους και στη συνέχεια, 5-9. Το Μαρκόπουλο αντέδρασε, 11-12, ο ΠΑΟΚ έφερε το σετ στα... μέτρα του, 13-17, με την τελική ευθεία όμως να είναι «ντέρμπι». Με το σκορ στο 21-21, ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε άψογα τις λεπτομέρειες, δημιουργώντας δύο ματς-μπολ, 22-24. Οι γηπεδούχες «έσβησαν» το πρώτο, 23-24, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με 23-25 πήρε τη νίκη και το «καθαρό» τρίποντο με 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, την Κυριακή 24 Νοεμβρίου, εντός έδρας, κόντρα στην ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

1ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 16-25

2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 17-25

3ο σετ: 2-8, 13-16, 18-21, 23-25

Τα σετ: 0-3 (16-25, 17-25, 23-25) σε 72'

*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 4 (3/14 επ., 1 άσσος, 64% υπ.-27% άριστες), Νάγκελς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 13 (12/37 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-31% άριστες), Λέιθαμ 6 (6/23 επ.), Τοντάι 8 (3/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κασδοβασίλη 3 (2/64 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 57% υπ.-29% άριστες), Αλλαγιάννη 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Κωτσαρά 1 (1/4 επ.), Δήμου.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Ηλιοπούλου, Πολυνοπούλου 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλέπκου 11 (9/21 επ., 2 άσσοι, 42% υπ.-25% άριστες), Κυπαρίσση 13 (9/15 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ.-32% άριστες), Ουίλιαμς 7 (7/23 επ.), Τσιόγκα 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), / Ξανθοπούλου (λ, 36% υπ.-29% άριστες), Οικονομίδου 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Τερζόγλου 1 (1/1 επ.).