17/12/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.074

Μπάσκετ Γυναικών 9η αγωνιστική

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena με 68-63 στην παράταση, του Εύνικου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική πεντάδα τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Τζόουνς, Μυλωνάκη και Ράις.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε «μουδιασμένα» στο παιχνίδι, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να πάρουν διαφορά, 0-7. Στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση και μείωσε με Τζόους και Ουόκερ, 5-7. Ένα νέο 0-8 σερί, έβαλε τον Εύνικο περισσότερο μπροστά, 5-14, ωστόσο με Τζόουνς και Μιχαηλίδου ο Δικέφαλος μείωσε την διαφορά, έως και το τελικό 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν περισσότερο την διαφορά, με επιθετική πρωταγωνίστρια την Τζόουνς, 17-19. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έψαχνε τις λύσεις ώστε να περάσει μπροστά, ωστόσο οι φιλοξενούμενες αύξησαν την διαφορά, 20-28. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να πιέσει, με το τελικό σκορ για το πρώτο μέρος να είναι 24-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με αντεπίθεση διαρκείας, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έφερε στα ίσια το παιχνίδι, παίρνοντας πόντους από Ράις και Τζόουνς, 33-33. Ο Εύνικος δημιούργησε μία μικρή διαφορά υπέρ του, 37-38, την οποία αύξησε με μακρινά σουτ, 37-45, το οποίο ήταν και τελικό σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ένα σερί 7-0 υπέρ του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έφερε την διαφορά στον πόντο, 44-45, με τον Δικέφαλο να επιστρέφει για τα... καλά στο παιχνίδι. Μπορεί ο Εύνικος να βρήκε και πάλι μακρινά σουτ, 50-56, ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή, 59-56. Το τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού ήταν δραματικό, με την Τζόουνς να σκοράρει για το 61-59. Στην επόμενη φάση, ένα ξεκάθαρο επιθετικό φάουλ, χρεώθηκε ως αμυντικό στην Ουόκερ, το οποίο έδωσε μάλιστα και δύο βολές για τον Εύνικο. Οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν και στις δύο, 61-61, η Μιχαηλίδου στην επόμενη φάση αστόχησε σε τρίποντο, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στην παράταση, η Μιχαηλίδου πήρε το... αίμα της πίσω, και με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Δικέφαλο σε κομβικό σημείο, 65-63. Με Κιλαζίδου ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αύξησε το προβάδισμά του, 67-63, με τις «ασπρόμαυρες» στη συνέχεια να παίζουν εκπληκτική άμυνα. Ο Δικέφαλος αύξησε περισσότερο το προβάδισμά του, 68-63, στη συνέχεια δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Εύνικο, και πήρε μία πολύτιμη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 23 Δεκεμβρίου και ώρα 14:00, απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της νοκ-άουτ προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 24-30, 37-45, 61-61, 68-63

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 13(1), Κιλαζίδου 8, Ράις 6, Τόλη, Κουμαντσιώτου 2, Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου 7(1), Τζόουνς 32(2).