20/12/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.082

6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του BCL

ΠΑΟΚ - Γαλατασαράι - 79-85

Η ομάδα μπάσκετ έχασε με 79-85 από τη Γαλατασαράι, όμως κράτησε το +11 του πρώτου αγώνα και τερμάτισε στη 2η θέση του ομίλου μας. Θα πάει στην επόμενη φάση με πλεονέκτημα έδρας!

Η Γαλατασαράι έφυγε με τη νίκη 85-79 από το κλειστό της Πυλαίας, ωστόσο ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση του ομίλου του και μπαίνει στα Play in με πλεονέκτημα έδρας. Εκεί θα αντιμετωπίσει μία άλλη τουρκική ομάδα, την Τόφας Μπούρσα με στόχο τις δύο νίκες που θα του δώσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος» παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 17 πόντους διαφορά (53-70) στην τρίτη περίοδο βρήκε τις λύσεις, παίρνοντας ρυθμό από την άμυνά του, και έφερε την τελική διαφορά στα μέτρα του, δηλαδή σε μονοψήφια επίπεδα, με αποτέλεσμα η ήττα να μην έχει βαθμολογικές συνέπειες για τη συνέχεια.

Οι Τούρκοι έφτασαν στη Θεσσαλονίκη θέλοντας τόσο τη νίκη όσο και τη διαφορά ώστε να ανατρέψουν την κατάσταση και από το ξεκίνημα του αγώνα φρόντισαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ που έφτασε στο +8 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ mateco παρέμενε κοντά στο σκορ ωστόσο ο ασταμάτητος Γιεμπόα κρατούσε τη Γαλατά σταθερά μπροστά με το πρώτο ημίχρονο να ολοκηρώνεται με 44-49.

Με ένα ξέσπασμα στην τηρίτη περίοδο η Γαλατασράι ανέβασε το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα και έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 70-53. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ mateco με τους Σμιθ και Άλσστον να δίνουν λύσεις αντέδρασε μειώνοντας σε 70-78 στο 33'.

Η άμυνα των γηπεδούχων εγκλώβισε τους παίκτες της Γαλατασαράι με τον ΠΑΟΚ mateco να πλησιάζει σε 77-83 δύο λεπτά πριν από το τέλος και τον Σμιθ να «κλειδώνει» την πρόκριση στα 30'' κάνοντας το 79-85 που ήταν και το τελικό σκορ καθώς οι Τούρκοι αστόχησαν στην επόμενη επίθεσή τους. (Πηγή κειμένου: esake.gr)

Ο ΠΑΟΚ είχε συνολικά 15/24 βολές, 11/26 δίποντα, 14/26 τρίποντα, 27 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-49, 64-76, 79-85.

ΠΑΟΚ: Άλστον 14 (1), Μπελιάουσκας 1, Φρίντρικσον 9 (2), Μαργαρίτης 3 (1), Σμιθ 16 (3), Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 4 (1), Σχίζας 8 (2), Τσαϊρέλης 12, Τσιακμάς 9 (3).

Γαλατασαράι: Μποστ 8 (2), Κοκσάλ 6 (2), ΜακΚόρμακ 10, Πρέπελιτς 8 (1), Γουόλντεν 2, Χαλίλοβιτς 17, Καμπάκα 2, Ράντεμπαου 6 (2), Γεμπόα 26 (7).