14/12/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.072

5η αγωνιστική Φάση Ομίλων, BCL

Χαποέλ Ιερουσαλήμ - ΠΑΟΚ -71-61

Την ευκαιρία να τερματίσει στην πρώτη θέση του 7ου ομίλου και την απευθείας πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League έχασε ο ΠΑΟΚ mateco καθώς ηττήθηκε από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Βελιγράδι για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά θα μάθει την τελευταία αγωνιστική αν θα έχει μειονέκτημα ή πλεονέκτημα στα play in του BCL. Aπό τον ΠΑΟΚ mateco κορυφαίος ήταν ο Γκίλμορ με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ πήρε το προβάδισμα (12-9 στο 7'), ήταν όμως εμφανές πως ο χαμηλός ρυθμός δεν της επέτρεπε να ξεφύγει. Παρά τα άσχημα ποσοστά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-16).

Οι Αλεκσάνταρ Τζίκιτς στη συνέχεια επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό κι έφτασαν στο +10 (32-22) στο 17', το οποίο όμως δεν διατηρήθηκε για πολύ. Με μόλις ένα πόντο παθητικό σε τρία λεπτά, ο ΠΑΟΚ mateco μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια, όντας στο -3 (33-30).

Στην επανάληψη με καλές επιλογές στην επίθεση και εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα άστοχα σουτ του ΠΑΟΚ mateco, η ομάδα του Αλεκσάνταρ Τζίκιτς άνοιξε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας μέχρι το +14 (54-40) sto 30'. Στην τελική ευθεία του αγώνα, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού βρήκαν λύσεις στην επίθεση και μείωσαν τη διαφορά, ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 54-40, 71-61.

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Τζίκιτς): Μπλέιζερ 6 (1), Κάρινγκτον 7, Χάνκινς 13, Ράντολφ 13 (3), Σμιθ 12 (3), Χαχασβίλι 1, Κορνέλιους, Τζόνσον 16, Λεμάρ 3, Ζούσμαν.

ΠΑΟΚ mateco (Τακιανός): Άλστον 4, Μπελιάουσκας 7 (2), Φρίντρικσον 7, Γκίλμορ 12 (2), Χάρισον 12, Μαργαρίτης 2, Σχίζας 7 (1), Σμιθ, Τσαϊρέλης 10, Τσιακμάς.