4/12/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.061

9η αγωνιστική της Basket League

ΠΑΟΚ - Κολοσσό Ρόδου - 93-81

Για την 9η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ κέρδισε τον Κολοσσό Ρόδου με 93-81 ...

Την πέμπτη του νίκη στη Stoiximan Basket League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ mateco καθώς επικράτησε με 93-81 του Κολοσσού Η Hotels Collection στο τελευταίο ματς για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια οι γηπεδούχοι ήταν πίσω σκορ, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν επιμέρους σκορ 32-15 με κορυφαίο τον Φρίντρικσον που είχε 14 πόντους κι 11 ασίστ και πρώτο σκόρερ τον Χάρισον με 15. Από τους «θαλασσί» που στερήθηκαν τον Περάντες και τον Κολοβέρο στη διάρκεια του ματς, ο Γκάουντλοκ τελείωσε με 20 πόντους.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τον Κολοσσό H Hotels Collection που κατάφερε με πολυφωνία στην επίθεση να φτάσει ψηλά το σκορ και να προηγηθεί με 11 πόντους διαφορά (26-15) στο 7'. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ mateco έγιναν πιο επιθετικοί και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23).

Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού με ένα σερί 4-0 έκλεισαν την απόσταση στον έναν (28-27). Η αντεπίθεση του «Δικεφάλου» του Βορρά δεν έμεινε αναπάντητη από τους «θαλασσί» που συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (47-38). Οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το διάστημα είχαν 8/16 τρίποντα, 12 ασίστ και πρώτο σκόρερ τον Ντανιέλ Ουτόμι με 11 πόντους. Από τον ΠΑΟΚ mateco ο Άλστον είχε 10 πόντους.

H εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε η ίδια στην τρίτη περίοδο, με τους «θαλασσί» ν' ανεβάζουν τη διαφορά στους 14 (54-40) με τρίποντο του Γκάουντλοκ. Κάπως έτσι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 27΄ (64-51) στο 27'.. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού απάντησαν ξανά μέσα σε δύο λεπτά κάνοντας επιμέρους σκορ 10-2 μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-61).

Με χαμηλό σχήμα ο ΠΑΟΚ mateco κι έπειτα από τα συνεχόμενα τρίποντα του Χάρισον, του Σχίζα και του Φρίντρικσον πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 72-69 στο 33'. Οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν εκεί αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακοί κι έφτασαν να προηγούνται με 87-76 στο 37' με επιμέρους σκορ 26-10. Κάπου εκεί η υπόθεση νίκη έλαβε τέλος αφού οι παίκτες του Τακιανού με τους 32 πόντους που σημείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν στον στόχο τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81.

ΠΑΟΚ: Γκίλμορ 10 (1), Χάρισον 15 (1), Σχίζας 7 (1), Φρίντρικσον 14 (3), Άλστον 12, Σμιθ 16 (3), Τσιακμάς 2, Τσαϊρέλης 10, Μαργαρίτης, Αρσενόπουλος, Σωτηρίου, Μπελιάουσκας 7 (1).

Κολοσσός: Γκάουντλοκ 20 (3), Μπραϊκοβιτς 12, Μπιλλής 4, Πόλει 10 (2), Περάντες 3 (1), Γιόργκενσεν 12 (2), Ουτόμι 11 (3), Κολοβέρος 2, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 5 (1), Καμαριανός, Γόντικας 2.