2/12/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.059

Μπάσκετ Γυναικών 8η αγωνιστική

Νέο Ηρακλή - ΠΑΟΚ -82-62

Για την 8η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αντιμετώπισε εκτός έδρας το Νέο Ηρακλή, γνωρίζοντας την ήττα με 82-62.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ωστόσο τις γηπεδούχες να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα, 15-12. Στη συνέχεια μπορεί οι γηπεδούχες να... έτρεξαν σερί 5-0, 20-12, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε αισθητά, 22-19, σκορ το οποίο ήταν και τελικό.

Σε ρυθμούς «ντέρμπι» κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Δικέφαλος μπορεί στα πρώτα λεπτά να άφησε την επαφή του με το σκορ, 30-23, ωστόσο βγάζοντας χαρακτήρα, και με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε στο σκορ και πάλι, 33-30. Η διαφορά αυξήθηκε και πάλι, 38-30, ωστόσο με σερί 0-6 οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν στο καλάθι, 38-36. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 41-36.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος ήταν μαχητικός και στο τρίτο δεκάλεπτο, διατηρώντας άμεση επαφή με το σκορ, του οποίου η διαφορά ήταν στην ελάχιστη τιμή της, 46-45. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και να μεταφέρει το άγχος στην άλλη... πλευρά, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 62-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες»... πλήρωσαν το κλειστό ροτέισον λόγω των προβλημάτων που υπάρχουν, έμειναν από δυνάμεις, έχοντας παράλληλα και επιθετική αστοχία. Όλοι αυτοί οι τομείς συντέλεσαν στο να... ανοίξει η διαφορά, 76-53. Η επιστροφή ήταν δύσκολη, και δεν ήρθε, με το τελικό 82-62 να μην δίνει κάτι στον Δικέφαλο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου και ώρα 13:00, εντός έδρας, κόντρα στον Εύνικο, για την 9η αγωνιστική της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-36, 62-53, 82-62

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Γουόκερ 15, Κιλαζίδου 2, Ράιτς 7, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 6, Μιχαηλίδου 4(1), Τζόουνς 28.