5/1/17

oxyroN2.963

11η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Basketball Champions League

Asvel Villeurbanne - ΠΑΟΚ -70-56

Για την 11η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Basketball Champions League,  ο ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από την Asvel Villeurbanne με 70-56

Και η επόμενη αγωνιστική (12η, στις 10/1 τα παιχνίδια)
Rosa Radom - Varese
ΠΑΟΚ - Neptunas
Ventspils - Asvel
EWE - Usak

Σούλης Μαρκόπουλος:
"Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ασβέλ, ήταν καλύτερη και δίκαια κέρδισε το παιχνίδι. Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, κάπου στο δεύτερο δεκάλεπτο χάσαμε τη συγκέντρωσή μας, χάσαμε εύκολα καλάθια και θα μπορούσε να ήταν τελείως διαφορετικό στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά ήμασταν αρκετα καλοί σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν κακοί επιθετικά, σκοράραμε μόνο 23 πόντους, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι και είχαμε πάρα πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Πήγαμε σε μεμονωμένες προσπάθειες, δεν βρήκαμε τα ελεύθερα σουτ και έτσι δώσαμε το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να πάρει την μπάλα από δικά μας άστοχα σουτ και να τρέξει"
Σε ερώτηση αν μπορεί να εξηγήσει το πως ο ΠΑΟΚ και στα δύο ματς με την Ασβέλ έχασε τη μάχη των επιθετικών ριμπάουντ, είπε: "Αυτό δεν είναι το θέμα, αμυντικά δώσαμε πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλη ομάδα, ήμασταν διστακτικοί, δεν καλύψαμε τους χώρους που έπρεπε να καλύψουμε και δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να κερδίσει πολλά επιθετικά ριμπάουντ με παίκτες που ερχόταν από έξω προς τα μέσα και δεν βρισκόταν κάτω από το καλάθι. Εμείς κερδίσαμε αρκετά ριμπάουντ όταν οι παίκτες μας ήταν κάτω από το καλάθι"

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-33, 53-47, 70-56

ASVEL VILLEURBANNE: Dragovic 8 (1), Meacham 4, Uter 3, Lang 8 (1), Sy 6, Noua 1, Hodge 13 (2), Nelson 15 (1), Watkins 12

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Taylor, Μαργαρίτης 5, ΜcFadden 17 (3), Miljenovic 1, Γλυνιαδάκης, Sibert 12 (3), Peiners 8, Clanton 11