21/2/20

oxyro N 3.946

Βόλεϊ ανδρών 14η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου3-1

Ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League υποδέχθηκε το Φοίνικα Σύρου στο PAOK Sports Arena, του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ.

Ο Δικέφαλος, ο οποίος ξεκίνησε με τους: Τερζή, Μάρσαλ, Αρμενάκης, Μπιέλιτσα, Αμπράο, Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Στεφάνου στην αρχική του σύνθεση, πορεύτηκε ισόπαλος με τον αντίπαλο μέχρι το 5-5, οπότε και έμεινε πίσω με 2 πόντους, 5-7 και στη συνέχεια, 7-9. Στον πόντο μείωσε ο Μπιέλιτσα, 8-9, με τον Βαν Ντεν Ντρις να το διατηρεί, 9-10. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι αντίπαλοι έφυγαν μπροστά στο σκορ, 9-13 και 10-14. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας σε 14-15 και 15-16, ωστόσο αυτό δε στάθηκε αρκετό για την ανατροπή, με αποτέλεσμα το σετ να ολοκληρωθεί με 19-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 8-4, το οποίο στη συνέχεια διεύρυνε στο +6, 11-5. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, οι «ασπρόμαυροι», με το πόδι πατημένο στο γκάζι, άνοιξαν τη διαφορά στο +8, 16-8 και, χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους, κατέκτησαν το σετ με 25-18, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-4 και, έπειτα, 2-7. Οι «ασπρόμαυροι», ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 6-10, έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας στον πόντο, 11-12. Η ισοφάριση ήρθε στο 15-15 και, παρ’ ότι, ο Δικέφαλος έμεινε και πάλι στο σκορ, 15-17, ξαναέφερε το παιχνίδια στα ”ίσια”, 19-19. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ άνοιξαν τη διαφορά στο +2, 23-21 και 24-22, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-23 τελικό σκορ, κάνοντας το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-1, ενώ αργότερα ανέβασε τη διαφορά στο +4, 8-4. Τη διαφορά των πέντε πόντων στο 13-8 οι αντίπαλοι μείωσαν στον πόντο, 13-12, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν και πάλι το δείκτη στο +6, 19-13, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-18 σκορ και τη νίκη με 3-1 σετ.

Συμπερασματικά, ο Δικέφαλος ξεπέρασε την ψυχρολουσία του 0-1, έβγαλε αντίδραση, και έδειξε ότι βρίσκεται στον σωστό δρόμο δοθείσης της εποχής και των αλλαγών που πραγματοποιήθηκαν.

Επόμενη αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ το Σάββατο 29 Φεβρουαρίου, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΜΓΣ Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-18
3ο σετ: 3-8, 15-16, 20-21, 25-23
4ο σετ: 8-4, 16-12, 21-16, 25-18

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Μάρσαλ 8π. (8/26επ., 71%υπ., 59%αρ.), Τερζής 3 (2/2επ., 1 άσσος), Μπιέλιτσα 9 (5/11επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 2 (2/3επ.), Αμπράο 12 (8/24επ., 4 μπλοκ, 64%υπ., 43%αρ.), Βαν ντε Ντρις 23 (18/44επ. 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 68%υπ., 32%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης 4 (2/4επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου.

Βόλεϊ γυναικών 17η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Α.Ο Θήρας - 1-3

Ήττα του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στην 17η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους 33 βαθμούς και ισοβαθμεί με τη Θέτιδα, μετά την εντός έδρα ήττα από τον Α.Ο. Θήρας.

Ο Δικέφαλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, την ομάδα της Σαντορίνης, η οποία με όπλο την καλή της επίθεση και την Γιαρεμίς Μεντάρο να πετυχαίνει 25 πόντους πήρε το τρίποντο.

Από τον ΠΑΟΚ η Ιωάννα Πολυνοπούλου είχε 13 πόντους, η Εύα Χαντάβα 11 ενώ Ντάρια Έρτσεν και Κλαούντια Κατσορόφσκα από 8. Για τις φιλοξενούμενες από 14 πόντους πέτυχαν οι ακραίες Ανίκα Μπρίνκμαν και Εύα Μερτέκη, ενώ η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου σταμάτησε στους 13.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Σταυριανίδης.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-20, 20-25, 20-25) σε 103′.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πολυνοπούλου 13 (6/16 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 11 (7/25 επ., 4 μπλοκ, 39% υπ. – 16% άριστες), Έρτσεν 8 (8/32 επ.), Κατσορόφσκα 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες) / Μυρίδου (λ, 50% υπ. – 34% άριστες), Κιόση 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 73% υπ. – 55% άριστες), Κυπαρίσση 1 (1/2 επ.).