13/2/20

oxyro N 3.942

Βόλεϊ Ανδρών 13η αγωνιστική

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ - 0-3

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον ΟΦΗ το απόγευμα του Σαββάτου, του οποίου και επικράτησε με 0-3, παίρνοντας μία καθαρή νίκη.

Ο ΠΑΟΚ, ξεκίνησε με τους Τερζή, Μάρσαλ, Αμπράο, Γάτση, Μπιέλιτσα, φαν ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, στο πρώτο σετ  με τους κρητικούς να παίρνουν το προβάδισμα με 8-5. Ο Δικέφαλος στην συνέχεια άρχισε να «ζεσταίνεται» και ήταν σε απόσταση βολής από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα μέχρι το 22-21. Στους τελευταίους πόντους του σετ οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα έδειξαν ποιός είναι το αφεντικό και έκλεισαν το σετ με 23-25.

Το δεύτερο σετ είχε παρόμοια εικόνα με το πρώτο, ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα αρχικά με 8-4 και το κράτησε μέχρι το 20-17. Ο ΠΑΟΚ μετά το τάιμ-άουτ του Κώστα Δεληκώστα έτρεξε ένα σερί 4-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-21, και τελικά πήρε το δεύτερο σετ στην παράταση με 24-26.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος έχοντας ρίξει την ψυχολογία του αντιπάλου του στα δύο προηγούμενα σετ, μπήκε στο τάραφλεξ και πήρε το προβάδισμα με 5-8. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά, 16-15, ωστόσο οι "ασπρόμαυροι" δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 23-25 και της νίκης με 0-3 σετ.

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 24-26, 23-25

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 23-25
2ο σετ: 8-4, 16-13, 20-21, 24-26
3ο σετ: 5-8, 16-15, 21-20, 23-25

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Μάρσαλ, Φιλίποφ, Μπιέλιτσα, Γάτσης, Αμπράο, Βαν ντε Ντρις, Τερζής, Μπούτος, Κωνσταντινίδης, Στεφάνου

Βόλεϊ Γυναικών 16η αγωνιστική

ΑΠΣ Αίας - ΠΑΟΚ - 0-3

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις έδωσαν οι γυναίκες του ΠΑΟΚ, επικρατώντας εκτός έδρας με 0-3 του Αίαντα.

Οι ασπρόμαυρες, μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, το οποίο και διατήρησαν σε όλο το παιχνίδι, επιβεβαιώνοντας την ανοδική πορεία της ομάδας στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Με αυτή τη νίκη, το σύνολο του Μιχάλ Μάσεκ, έφτασε τους 33 πόντους στη σχετική βαθμολογία, και με ανεβασμένη ψυχολογία θα υποδεχτεί τον Α.Ο. Θήρας, στην επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παράλληλα, διατήρησε τη σημαντική διαφορά από την Θέτιδα, ομάδα που θα αντιμετωπίσει στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδος (26/2).

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης, ο δικέφαλος προηγήθηκε με 6-8 και, παρά την πίεση του Αίαντα, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα έως το τέλος του σετ, το οποίο κατέκτησε εύκολα με  16-25. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού (14-25), όπου ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο. Το τρίτο σετ, αντίθετα, βρήκε τον Αίαντα πιέζει και να προηγείται (10-8 και 19-18), όμως ο ΠΑΟΚ, έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να κερδίσει και αυτό το σετ (21-25).

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Γιωγιού Αλκ.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 14-25, 21-25)