13/2/20

oxyro N 3.942

Χάντμπολ Ανδρών 16η αγωνιστική

Δράμα Bianco Monte - ΠΑΟΚ - 33-28

Για την 16η αγωνιστική της Handball Premier, το τμήμα χάντμπολ ανδρών ταξίδεψε στην Δράμα όπου και γνώρισε την ήττα με 33-28.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με τον Κυπραίο. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 11-11. Μετά από κείνο το σημείο, ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων 12-15. Το ημίχρονο βρήκε τους «μάγκες με τα ασπρόμαυρα» προηγούμενους στο σκορ με δύο τέρματα, 13-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μάζεψαν γρήγορα τα δύο τέρματα της διαφοράς και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Το τέλος του πρώτου τέταρτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 22-22. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ άρχισε να χάνει την επαφή του με το σκορ, μένοντας πέντε λεπτά πριν την λήξη με πέντε τέρματα πίσω, 30-25. Ο Δικέφαλο προσπάθησε να μειώσει γρήγορα ρισκάροντας, ωστόσο δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα με 33-28.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους παίκτες του Αλέξη Παπαβασίλη στις 22 Φεβρουαρίου κόντρα στον Φιλίππο Βέροιας εντός έδρας.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 7-8, 9-10, 12-14, 13-15 (ημχ), 15-16, 19-19, 21-22, 26-24, 30-25, 33-28

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Π. Κωστακίδης 9, Παλάσκας 7, Μπαλτατζής 1, Κοκώνης 2, Αποστόλου 2, Εμμανουήλ, Γιαννακίδης, Τσαναξίδης 2, Ελευθεριάδης, Θ. Κωστακίδης, Μαστορογιάννης 1, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Κυπραίος 1, Κριούτσκοφ 1, Τσέγιοβιτς 2.

Χάντμπολ Γυναικών 12η αγωνιστική

ΠΑΟΚ Mateco - Προσοτσάνη Δράμας -49-20

Με τη... φόρα της κατάκτησης του δεύτερου σερί κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στη Νέα Ιωνία, ο ΠΑΟΚ Mateco μετέτρεψε σε εύκολο απόγευμα τον αγώνα της 12ης αγωνιστικής απέναντι στην Προσοτσάνη Δράμας, επικρατώντας με 49-20.

Ο Δημήτρης Πελεκίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, δίνοντας σημαντικά λεπτά σε όλες τις αθλήτριες του ρόστερ.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ Mateco προηγούμενο στο σκορ με 26-9, ενώ το τελικό 49-20. αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, στις 23 Φεβρουαρίου απέναντι στον ΑΟΑΟΔΚ Vtech εκτός έδρας.

ΠΑΟΚ Mateco (Πελεκίδης): Νούσια, Χατζηπαρασίδου 14, Μεντεσίδου 1, Γκάτζιου 3, Ζυγούρα 2, Κρίτζαλη 5, Ντε Ολιβέιρα, Σαμολαδά 7, Μούρνου 5, Φερφόλια 5, Τσικνάκη, Νίκολιτς 3,  Παναγιωτίδου 4, Κωστοπούλου, Ζήση, Κατσούνη.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...