7/2/20

oxyro N 3.936

Βόλεϊ ανδρών 12η αγωνιστική

Έλπις Αμπελοκήπων - ΠΑΟΚ - 0-3

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στον θεσμό του πρωταθλήματος το τμήμα βόλεϊ ανδρών του Συλλόγου μας, επικρατώντας εκτός έδρας της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 0-3.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρχική σύνθεση τους: Φιλίποφ, Μάρσαλ, Ντε Ντρις, Μπιέλιτσα, Αμπράο, Γάτση και λίμπερο τον Στεφάνου.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα μέχρι το 7-7. Στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα ανέβασαν την απόδοση τους και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Ντεν Ντρις ξέφυγαν με 14-18. Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 20-21, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που κατέκτησε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι αν και πήραν γρήγορο προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 7-4, είδαν τον Δικέφαλο να βγάζει το σοβαρό του πρόσωπο ισοφαρίζοντας σε 9-9. Οι «ασπρόμαυροι» πέρασαν και μπροστά με 12-13 και έφτασαν στη συνέχεια στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει γρήγορα το παιχνίδι και το κατάφερε. Παρουσιάζοντας προσήλωση σε άμυνα και επίθεση δημιούργησε γρήγορα διαφορά ασφαλείας. Αυτήν διαχειρίστηκε ο Δικέφαλος φτάνοντας στο 11-25 που του έδωσε εύκολα τη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση, και πάλι εκτός έδρας κόντρα στον ΟΦΗ για την 13η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 21-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 8-16, 11-21, 11-25

*Οι πόντοι του Α.Σ.Ελπίς προήλθαν: 4 άσσοι, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 10 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 32 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 20-25, 11-25) σε 62΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 7π. (4/8επ., 3 μπλοκ), Φιλίποβ 1 (1 άσσος), Μπιέλιτσα 9 (4/6επ., 5 μπλοκ), Γάτσης 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 9 (7/15επ., 2 μπλοκ, 64%υπ., 27%αρ.), Βαν ντε Ντρις 16 (14/20επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 87%υπ., 40%αρ.), Τερζής, Μπούτος

Βόλεϊ γυναικών 15η αγωνιστική

17:30, ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός - 1-3

Την ήττα με 1-3 σετ, γνώρισε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ, στη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο δικέφαλος, πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ομάδας του Μιχάλ Μάσεκ και πήρε το τρίποντο.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, βραβεύτηκε η αρχηγός του ΠΑΟΚ, Εύα Χαντάβα, για την ανάδειξή της ως πολυτιμότερη παίκτρια της 12ης αγωνιστικής. Την απονομή έκανε ο πρόεδρος του τμήματος, κ. Κώστας Αμοιρίδης.

Το πρώτο σετ της αναμέτρησης βρήκε τις δυο ομάδες να παίζουν δυνατά και τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 19-17. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τα σερβίς της Άνα Ζιβογίνοβιτς και πέρασε μπροστά με 21-19. Η απάντηση του δικεφάλου ήρθε
από την Ιωάννα Πολυνοπούλου, η οποία με δύο συνεχόμενες επιθέσεις πρώτου χρόνου, έβαλε και πάλι μπροστά τους ασπρόμαυρους (23-21). Παρόλα αυτά η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με ένα σερί 4-0 έκαναν το 23-25.

Στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει το ρυθμό του και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή του σετ, το οποίο και έχασε με 15-25.

Η αντίδραση για την ομάδα του Μιχάλ Μάσεκ ήρθε στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, όπου παρά το +4 του Ολυμπιακού (17-13), η Ντάρια Έρτσεν έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 19-18 και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το τέλος, όπου μετά από άουτ επίθεση της Ελίζαμπεθ Σκοτ έγινε το 1-2 (29-27).

Το τέταρτο σετ, βρήκε τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα έξι πόντων (8-3), αλλά ο Ολυμπιακός, με την Άνα Ζιβογίνοβιτς σέρβερ μείωσε στον πόντο (12-11). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με άσσο της Ελισάβετ Ηλιοπούλου βρέθηκε και πάλι στο +3 (20-17). Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Χίπε, τελείωσε το ματς (25-27) κάνοντας το 1-3 σετ.

Για τον ΠΑΟΚ, η Ντάρια Έρτσεν είχε 20 πόντους και η αρχηγός Εύα Χαντάβα πρόσθεσε άλλους 18, ενώ πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Σάσκια Χίπε με 25 πόντους με 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (23/46 τελειωμένες).

Ο ΠΑΟΚ που παρέμεινε στους 30 πόντους θα αντιμετωπίσει στην επόμενη αγωνιστική την ομάδα του Αίαντα Ευόσμου.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 15-25, 29-27, 25-27)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 62 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Πολυνοπούλου 13 (7/19 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (17/47 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 25% άριστες), Έρτσεν 20 (17/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κατσορόφσκα 11 (9/34 επ., 2 μπλοκ, 92% υπ. – 92% άριστες) / Μυρίδου (λ, 48% υπ. – 36% άριστες), Κιόση 1 (1/5 επ.), Ηλιοπούλου 2 (2 άσσοι), Καραφουλίδου 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 13 (11/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 28% άριστες), Χουντ 20 (18/34 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. – 35% άριστες), Λαμπρούση 5 (2/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλυο 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 25 (23/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (3/7 επ., 9 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 45% υπ. – 35% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Τοτσίδου 1 (1/3 επ.).