16/11/16

oxyroN2.923

5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του FIBA Champions League.

Νεπτούνας - ΠΑΟΚ - 68-63

Για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League,  ΠΑΟΚ έχασε στην Svyturio Arena, από την Neptunas με 68-63, αν και ήταν μπροστά στο σκορ (58-60) μέχρι το 34'...

Σούλης Μαρκόπουλος
"Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Παίζαμε με μια πολύ καλή ομάδα που ακόμα δεν έχει χάσει. Μπορέσαμε με την άμυνα μας να σταματήσουμε τους αιφνιδιασμούς και το περιφερειακό παιχνίδι του αντιπάλου.
Για 35 λεπτά προηγούμασταν. Πιστεύω ότι ο τραυματισμός του Πέινερς αλλά και ότι οι παίκτες μας είχαν γεμίσει με φάουλ, ενώ ήρθε και η κούραση, ήταν καθοριστικοί παράγοντες στο να έρθει η ήττα. Δε μπορούσαμε να βρούμε το αντίπαλο καλάθι στο τελευταίο πεντάλεπτο.
Χάσαμε πολλά λέι απ. Ήταν επόμενο οι αντίπαλοι να πάρουν μία νίκη που θα μπορούσαμε να την έχουμε πάρει εμείς αν ήμασταν περισσότερο θετικοί στο τελευταίο τέλος..."

Darryl Bryant
«Είναι μία πολύ σκληρή ήττα για μας, γιατί ενώ αντιμετωπίσαμε μία πολύ καλή ομάδα και καταφέραμε να έχουμε τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν ως το τέλος, χάσαμε ένα παιχνίδι, το οποίο ξέραμε ότι μπορούσαμε και έπρεπε να κερδίσουμε. Και είναι πολύ σκληρό να χάνεις παιχνίδια με αυτό τον τρόπο. Είναι κρίμα. Δεν κάναμε σωστές επιλογές στα τελευταία λεπτά και το πληρώσαμε, ενώ σίγουρα έπαιξε ρόλο και ο τραυματισμός του Zanis, που δεν τον είχαμε μετά το πρώτο δεκάλεπτο.
Εύχομαι να μην είναι σοβαρός ο τραυματισμός του γιατί τον χρειαζόμαστε. Να επιστρέψει το συντομότερο δυνατό κοντά μας. Για μας δεν υπάρχει πολυτέλεια, ούτε χρόνος να μείνουμε σε αυτό το παιχνίδι. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, μας περιμένουν δύο ακόμη συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια και πρέπει να κρατήσουμε το κεφάλι μας ψηλά, να δουλέψουμε και να κάνουμε ότι μπορούμε για να επιστρέψουμε στις νίκες».

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63

Νεπτούνας: Siksnius 7 (1), Mazeika 10 (1), Girdziunas 7 (1), Κlimavicious 2, Sarakauskas 8 (2), Drew 3, Baron 9 (2), Katsinas, Johnson 8 (2), Grant 14

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 5, Κόνιαρης 9 (3), Τσόχλας 3 (1), Τaylor 7 (1), Miljenovic 3, Γλυνιαδάκης 4, Sibert 4 (1), Καμάρας 1, Bryant 13 (2), Peiners 3, Clanton 11

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.20

6η αγωνιστική των play offs  Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ - 2-1  Για την 6η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ έχασε με 2-1 στο Καραϊσκάκη από τον Ολυμπια...