13/7/13

oxyro N2.037

3o Φιλικό για τη νέα σεζόν 2013

Zνόιμο - ΠΑΟΚ - 1-0

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 1-0 απο την τσεχική Ζνόιμο για πρώτη φορά φέτος σε φιλικό παιχνίδι και έδειξε πως ακόμα οι παίκτες μας δεν είναι έτοιμοι για περισσότερα από 60 λεπτά.

Χιουμπ Στέφενς
«Είναι ένα παιχνίδι που σίγουρα σε βοηθά να δεις πάρα πολλά πράγματα. Τα αποτελέσματα δεν μετράνε όπως σας είπα και στα προηγούμενα ματς. Είχαμε ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο και δεν τις κάναμε γκολ. Ήρθε και η κόπωση στη συνέχεια. Δεχτήκαμε ένα γκολ στο 70, από μία ομάδα που έπαιξε κλειστά και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Κρατάμε και τα θετικά στοιχεία, αλλά και αυτά που πρέπει να διορθώσουμε», είπε αρχικά ο προπονητής του ΠΑΟΚ και στη συνέχεια μίλησε…

Για τα προβλήματα που εντόπισε στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ: «Το πρόβλημά μας δεν ήταν η ανάπτυξη και ο τρόπος που φτάναμε στην αντίπαλη περιοχή. Το πρόβλημά μας ήταν πως κινούμασταν ανάμεσα στις γραμμές και αυτό ήταν κάτι που το είχαμε συζητήσει πωφς πρέπει να το κάνουμ,ε το κάναμε στο πρώτο 20λεπτο, αλλά μετά δεν πήγε καλά. Μας δημιούργησαν τρεις ευκαιρίες και πέτυχαν ένα γκολ, ενώ εμείς κάναμε περίπου δέκα ευκαιρίες και δεν σκοράραμε

Για το αυριανό φιλικό με τον Πάσινγκ: «Παίξαμε ένα παιχνίδι που οι παίκτες για πρώτη φορά αγωνίστηκαν πάνω από 45 λεπτά. Το ίδιο θα γίνει και αύριο, αυτά τα παιχνίδια μας βοηθούν πολύ να δείξουμε στους παίκτες τι κάνουν λάθος, ώστε να το διορθώσουνε».

Για την επανεμφάνιση του Γκαρσία: «Είμαι ευχαριστημένος αλλά έπαιξε λίγο. Ίσως αύριο παίξει το ίδιο. Ακόμη κι αυτός έκανε λάθη, όπως όλοι, αλλά θα πρέπει να καταλάβουμε ότι σημασία έχει ο ΠΑΟΚ και τι γίνεται στο γήπεδο και όχι ένας μεμονωμένος παίκτης».

Αλέξανδρος Τζιόλης
«Είναι λογικό να βγάζουμε κούραση αυτήν την περίοδο. Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο θα γίνει και στο αυριανό φιλικό με την Πάσινγκ. Το θέμα είναι στο τέλος της προετοιμασίας θα δούμε σε τι κατάσταση θα είμαστε. Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είμαστε στο στάδιο της προετοιμασίας. Ωστόσο είχαμε τις ευκαιρίες για πετύχουμε ένα ή περισσότερα γκολ αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν έχει σημασία πάντως το αποτέλεσμα. Είμαι ικανοποιημένος από την παρουσία μου αλλά και το κλίμα στην ομάδα. Στον ΠΑΟΚ βρήκα πολλούς γνωστούς και φίλους. Είναι πιστεύω φανερό ότι ο ΠΑΟΚ θα είναι πιο δυνατός συγκριτικά με πέρυσι. Ο στόχος είναι να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο. Και να δείξουμε αυτά που μπορούμε. Με βάση τα δεδομένα που υπάρχουν ο αντίπαλος θα είναι βατός. Και αυτό ισχύει για όποια ομάδα και να κληρωθούμε από τις πέντε που είναι οι πιθανοί μας αντίπαλοι. Εμείς θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι μέχρι τότε για το πρώτο παιχνίδι».

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου (Σκόνδρας 58΄), Κατσουράνης, Βίτορ, Λίνο (Ποζατζίδης 58΄), Λάζαρ (Κάτσε 73΄), Τζιόλης (Γκαρσία 58΄), Λόρενς, Ολίσε (Πόποβιτς 58΄), Σαλπιγγίδης (Βούκιτς 73΄), Αθανασιάδης

Zνόιμο: Χρούμπι, Ιόνοφ, Κροσόφσκι (Ρέλιτς 60΄), Μπούχτα, Νεπόζιτεκ, Τόμετσεκ, Χέλιτσεκ, Βάσιτσεκ, Μούντρα, Ζέμπα, Χνάσιτσεκ

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...