10/11/19

oxyro N 3.834

Βόλεϊ Ανδρών 2η αγωνιστική

Παμβοχαϊκός - ΠΑΟΚ - 1-3

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volley League, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Κλειστό Γυμναστήριο Δήμου Βέλου Βόχας, τον Παμβοχαϊκό, του οποίου και επικράτησε με 1-3 σετ.

Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα από νωρίς με 2-6 και συνέχισε δυναμικά φτάνοντας την διαφορά στους 6 πόντους, 6-12. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε καθόλη την διάρκεια του σετ με το σκορ να ανεβαίνει στο 12-20, και την διαφορά να φτάνει τους 8 πόντους. Στο τέλος του σετ οι ομάδες πήραν εναλλασόμενους πόντους με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-0 με 10 πόντους διαφορά, 15-25.

Το δεύτερο σετ ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, 5-5 και 8-8. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλό του να προηγηθεί 13-10, αλλά αντέδρασε και ισοφάρισε σε 14-14. Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες κέρδιζαν πόντους εναλλάξ μέχρι και το 21-21. Στο τέλος του σετ ο ΠΑΟΚ έχασε την συγκέντρωσή του και έδωσε την δυνατότητα στον Παμβοχαϊκό να κάνει το 25-22, και να ισοφαρίσει σε 1-1 το παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 5-5, οπότε και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +3 πόντους, 6-9. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα των τριών πόντων, 13-16, ανοίγοντας στη συνέχεια τη διαφορά, 15-19 και 16-22 και φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 20-25, κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 2-4, "εκτοξεύοντας" το δείκτη της διαφοράς στο +6, 4-10. Οι αντίπαλοι έβγαλαν την αντίδρασή τους, μειώνοντας σε 10-13 και 12-15. Οι παίκτες του Δικεφάλου, από εκείνο το σημείο και έπειτα, μην αφήνοντας περιθώρια στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι περισσότερο από το σετ και την αναμέτρηση, άνοιξαν το σκορ στο 14-20, κατακτώντας το σετ με 20-25 και τη νίκη με 1-3 σετ.

Ο Δικέφαλος εμφανίστηκε στη σημερινή αναμέτρηση συγκεντρωμένος, με πάθος και θέληση και έφυγε από το Βραχάτι με ένα καθαρό τρίποντο.

Αναλυτικά τα σετ: 15-25, 25-22, 20-25, 20-25

4η αγωνιστική, Volleyleague Γυναικών

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ - 3-1

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 στην 4η αγωνιστική από τον Ολυμπιακό.

Οι ασπρόμαυρες έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και παίζοντας δυνατά και παθιασμένα, έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό, στέλνοντας το μήνυμα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Μιχάλ Μάσεκ ξεκίνησε με τις Αλμπουκέρκι, Πολυνοπούλου, Κωνσταντινίδου, Χαντάβα, Έρτσεν, Καζορόφσκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν στο 8-8, όπου ο δικέφαλος πήρα το προβάδισμα με δυο πόντους (8-10 και 10-12) και ανεβάζοντας την απόδοσή του έγινε το 11-15, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19, γεγονός που έφερε το τάιμ άουτ για τον Μιχάλ Μάσεκ, να κόψει τον ρυθμό που βρήκε η γηπεδούχος ομάδα. Δυο πόντοι της Ντάρια Έρτσεν, έφεραν πάλι τον ΠΑΟΚ στο +2 για να έρθει τελικά το 26-28 έπειτα από ένα όμορφο παιχνίδι στο πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ, βρήκε την ομάδα του Μιχάλ Μάσεκ να ξεφεύγει με 3 πόντους (2-5) και τον Μπράνκο Κοβάσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός με δυο συνεχόμενους άσσους από την Σκοτ, έφερε το σετ στον πόντο 7-8 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά (14-11) για να έρθει το 25-14 για τους γηπεδούχους.

Στο τρίτο σετ Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ βρέθηκαν μαζί μέχρι το 7-7, όπου ο δικέφαλος με άσο της Αλμπουκέρκι και μπλοκ από Πολυνοπούλου και Καζορόφσκα, πέρασε με τρεις πόντους μπροστά (7-10). Αυξάνοντας την πίεση στον Ολυμπιακό διαμορφώθηκε το 7-15, και αργότερα το 8-17 με το μπλοκ της Ιωάννας Πολυνοπούλου. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4 πόντων έφεραν το σετ στο 12-17, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό των ασπρόμαυρων να καλέσει τάιμ άουτ. Ο δικέφαλος δεν μπόρεσε να κόψει το ρυθμό του Ολυμπιακού, που αρχικά ισοφάρισε (18-18) και μετέπειτα πέρασε μπροστά, έχοντας σε καλή μέρα την Σκοτ, και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ η γηπεδούχος ομάδα πήρε προβάδισμα από νωρίς (7-1), όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10. Με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ, διαμορφώθηκε το 17-17, ενώ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 17-18. Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-22 κάνοντας το 3-1.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-14, 25-20, 25-22)

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 12-16, 19-21, 26-28
2ο σετ: 4-8, 16-13, 21-13, 25-14
3ο σετ: 7-8, 8-16, 21-18, 25-20
4ο σετ: 8-3, 16-14, 21-20, 25-22

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (3 άσσοι), Πολυνοπούλου 11 (5/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 6 (5/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες), Έρτσεν 18 (16/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 7 (4/23 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 38% υπ. - 25% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου (0/7 επ., 40% υπ. - 20% άριστες).

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...