5/11/19

oxyro N 3.829

4 αγωνιστική των ομίλων του BCL

Ντιζόν - ΠΑΟΚ -  81-76

Πολύ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε στο Ντιζόν της Γαλλίας ο ΠΑΟΚ, που έχασε στις λεπτομέρειες από την τοπική ομάδα με 81-76, και έδειξε ότι έχει σφυγμό ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με ειδικά στοιχήματα για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ σε κάθε αγώνα της Super League!

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ξεκίνησε με τους Λιούις, Σμιθ, Ουίγκινς, Μαργαρίτη και Σαρικόπουλο, με την Ντιζόν να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι από τον Δικέφαλο και να προηγείται από νωρίς με 5-0 και 11-6 αντίστοιχα, έχοντας μεγάλη ευστοχία στα σουτ που επιχείρησε.

Ο ΠΑΟΚ με τον Λιούις μπροστάρη μείωσε στο σκορ, ενώ κατάφερε να περάσει μπροστά στο 9′ μετά από καλάθι του Σαρικόπουλου, που έκανε το 13-14. Το τελικό σκορ της περιόδου έκλεισε στο 19-16, με τους «ασπρόμαυρους» να μένουν κοντά στους Γάλλους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα σερί 7-1 έβαλε την Ντιζόν σε θέση οδηγού με 26-20, έπειτα από καλάθι του Ζουλιέν, ενώ ο Δικέφαλος επέστρεψε και πάλι στην επαφή με την πρωτοπόρο του ομίλου, μειώνοντας σε 36-30 μετά από τρίποντο του Λιούις.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 41-33, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη παρά το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω, έδειχνε ένα πολύ καλό πρόσωπο, και δη σε εκτός έδρας αγώνα.

Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, και με σερί 0-7 στα πρώτα λεπτά του μείωσε σε 41-40, με τον Μαργαρίτη να… κουβαλά επιθετικά τον ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο.

Οι Γάλλοι έβγαλαν αντίδραση, και με κυρίως μακρινά σουτ από τους Χόλστον και Ζουλιέν προηγήθηκαν με +10 (50-40). Οι «ασπρόμαυροι» δεν τα έβαλαν κάτω, και με πλουραλισμό στην επίθεση αλλά και καλές άμυνες, έκλεισαν την τρίτη περίοδο με την μικρότερη δυνατή υπολειπόμενη διαφορά (60-59).

Ο ΠΑΟΚ έκανε καλό ξεκίνημα και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, καθώς με σερί 0-4 μετά από καλάθια των Νόουλς και Τσόχλα, πέρασε μπροστά με 60-63! Ο Δικέφαλος συνέχισε να είναι σοβαρός, και είχε το προβάδισμα με 62-67, αλλά ένα σερί 8-2 των Γάλλων με δύο μεγάλα τρίποντα του Λελού, τον έφερε και πάλι πίσω με 70-69, περίπου 2′ πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο Λιούις, με ένα σπουδαίο τρίποντο στην επόμενη επίθεση, έβαλε και πάλι τον ΠΑΟΚ μπροστά με 70-72, αλλά ο Χόλστον απάντησε με δικά του σουτ, κάνοντας το 76-74. Ο Σαρικόπουλος με μεγάλο καλάθι στο τελευταίο λεπτό ισοφάρισε στους 76, αλλά ο Χόλστον με ένα ακόμα τρίποντο, έκανε το 79-76, σκοτώνοντας τους «ασπρόμαυρους». Ο Λιούις έχασε το τρίποντο στην αμέσως επόμενη φάση, και ο Λελού με εύστοχο ζευγάρι βολών έκανε το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-33, 60-59, 81-76

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.24

7η αγωνιστική των play offs Λαμία - ΠΑΟΚ - 1-1 Για την 7η αγωνιστική των play offs o ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Λαμία,...