2/11/19

oxyro N 3.825

Βόλεϊ Γυναικών / 3η αγωνιστική, Volley League

ΠΑΟΚ - Ηλυσιακός - 3-0

Ο δικέφαλος επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-0 σετ για την δεύτερη αγωνιστική της Volley League γυναικών 2019-20.

Τη δεύτερη νίκη στη μεγάλη κατηγορία, πανηγύρισε η ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ, κερδίζοντας τον Ηλυσιακό με 3-0, σε ένα παιχνίδι που παρακολούθησαν ο πρόεδρος του τμήματος κ. Αμοιρίδης Κωστας, ο πρόεδρος του Τ.Α.Π. κ. Αντώνης Τσαλόπουλος, ο κ. Κώστας Χαριτωνίδης και ο στρατηγός κ. Φραγκούλης Φράγκος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις Αλμπουκέρκε, Πολυνοπούλου, Κωνσταντινίδου, Χαντάβα, Ερτσέν, Καζορόφσκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου. Οι ασπρόμαυρες μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 10-4 αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ εμφανής καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, το οποίο κέρδισε με 25-17 , κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ξεκίνησε πιο ισορροπημένα, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (6-5). Ο δικέφαλος ανεβάζοντας απόδοση και εκμεταλλευόμενος το καλό του σέρβις, έφτασε να προηγείται με διαφορά 10 πόντων (22-12), κατακτώντας το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης οι δυο ομάδες έφτασαν το 8-1 με τον ΠΑΟΚ να παίζει δυνατά και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν εμφανής, για να έρθει η κατάκτηση του σετ με 25-8, και παράλληλα η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του δικεφάλου στο πρωτάθλημα της Volley League.

Μίχαλ Μάσεκ (ΠΑΟΚ): «Ξέραμε ότι το παιχνίδι ήταν θέμα συγκέντρωσης και αν κάναμε 2-3 πράγματα σωστά θα παίρναμε τη νίκη. Ήμασταν έτοιμοι, παίξαμε με μυαλό και είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση».

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-18, 25-08)

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκε 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πολυνοπούλου 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 10 (5/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χαντάβα 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες), Έρτσεν 17 (15/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 9 (8/13 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 14% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 58% υπ. - 17% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (2 άσσοι), Κλέπκου 3 (3/8 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Καραφουλίδου 3 (3/3 επ.), Κυπαρίσση 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 50% άριστες).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Ρούσης): Σαντέ 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Παπαδέδε 2 (2/15 επ., 31% υπ. - 28% άριστες), Χατζηκωνσταντά 9 (7/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 27% άριστες), Βασιλαντωνάκη 2 (2/8 επ.), Μερκούρη 1 (1/2 επ.), Παπαγεωργίου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Μπέμπη 3 (3/10 επ.), Μιχελάκου.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.194

Europa Conference League φάση των «8»  ΠΑΟΚ -  Μπριζ -0-2 Για τον επαναληπτικό προημιτελικό του Κόνφερενς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με ...