11/2/17

oxyro N 3.005

20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ20

Ξάνθη - ΠΑΟΚ - 1-2

Για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ20 του ΠΑΟΚ επικράτησε στα Πηγάδια της αντίστοιχης της Ξάνθης με 1-2...
Αν και αγωνίστηκε με 10 παίκτες για περισσότερο από 40 λεπτά, η ψυχωμένη Κ20 του Δικεφάλου πέρασε από την Ξάνθη με 1-2 για την 20η αγωνιστική της Super League.
Αυτό ήταν το έβδομο τρίποντο της Κ20 του Δικεφάλου στα τελευταία 10 παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Super League, στα οποία διατηρεί το αήττητο έχοντας και τρεις ισοπαλίες, με την τελευταία ήττα να είναι κόντρα στον Ολυμπιακό τον Οκτώβριο.

ΠΑΟΚ:Σιαμπάνης, Μίσκοβιτς, Πολύζος, Κιριαλάνης, Γιαλαμούδης, Παπαθανασίου, Μελετίδης, Χατζηδίμπας, Αηδονίδης (60′ Τζοβάρας), Παπαδόπουλος (65′ Ματθαίου), Καπρέτσος (80′ Γκιντίδης)

Κ17 για το πρωτάθλημα της Super League.

ΠΑΟΚ - Βέροιας - 7-1

Όγδοη σερί νίκη για την Κ17 του ΠΑΟΚ, που πέτυχε εμφατική νίκη με 7-1 επί της Βέροιας για το πρωτάθλημα της Super League.
O ΠΑΟΚ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 38 βαθμούς και ακολουθεί η Ξάνθη με 32 και ένα ματς λιγότερο.
 Η ομάδα του Βασίλη Μήττα μπήκε από την αρχή αποφασισμένη, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και παρά το ότι σπατάλησε μισό ημίχρονο, βρήκε και δίχτυα και δεν κοίταξε πίσω.
Στο 27′ ο Δούμτσης, μετά από ασίστ του Βρακά, άνοιξε το σκορ ενώ δύο λεπτά μετά σέρβιρε στον Γκαργκαλατζίδη για το 2-0, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.
Στο 60′ η Βέροια μείωσε σε 2-1, θέλοντας να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά η συνέχεια ήταν μονόλογος για τον Δικέφαλο. Στο 68′ ο Λύρατζης εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Χατζή για το 3-1, στο 72′ ο Γκαργκαλατζίδης μετά από πάσα του Βρακά ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, ενώ στο 75′ ο Δούμτσης κυνήγησε μία χαμένη φάση και κατάφερε να πετύχει το πέμπτο γκολ του ΠΑΟΚ.
Στην συνέχεια ο Γκαργκαλατζίδης ανέλαβε ρόλο δημιουργού και έδωσε δύο ασίστ. Αρχικά στο 84′ στον Πουρνάρα, και τρία λεπτά μετά στον Χατζή για το τελικό 7-1.

ΠΑΟΚ: Συλλέκτης, Λύρατζης, Γεωργιάδης, Βουτσάς, Μιχαηλίδης (75′ Διαμαντής), Μανιώτης (46′ Χατζής), Σαλαμούρας, Τσιγγάρας (80′ Μπούμπας), Βρακάς (75′ Πουρναράς), Δούμτσης (80′ Καλουτσικίδης), Γκαργκαλατζίδης.